Pieluszki wielorazowe – plusy i minusy? Opinia po roku

Za nami już ponad rok z pieluchami wielorazowymi. Nie wszystko jest łatwe i przyjemne, ale ogólnie oceniam tę decyzję na plus. Jeśli tu jesteś, to pewnie zastanawiasz się nad tym, w co odziać pupę swojego dziecka 24/7 albo szukasz mocnej motywacji do wielopieluchowania. Zobacz, jakie plusy i minusy pieluszek wielorazowych zauważyłam w czasie roku korzystania z nich i sam_a zdecyduj, czy to dla Ciebie.

Czy pieluchy wielorazowe mają jakieś wady? No jasne 

 1. Główny minus – trzeba pilnować regularnego robienia prania. I czy to będzie raz na dwa dni, czy codziennie, po prostu nie-ma-przebacz – pranie musi być zrobione i od razu powieszone, żeby dziecko miało co założyć za kilka(naście) godzin. Nie raz, nie dwa puszczałam pralkę o 22, czekając zmęczona, by pranie się skończyło i by móc je rozwiesić. Szczególnie dotkliwe było to latem, gdy spędzaliśmy dużo czasu poza domem, późno wracaliśmy. Na plus, że latem pieluchy bardzo szybko schną.
 2. Jeśli ktoś ma małe mieszkanie i nie ma suszarki bębnowej, minusem jest to, że pieluchy zajmują dodatkowe miejsce na suszarce.
 3. Bardziej uciążliwy jest okres wiosny i jesieni, tzn. gdy na zewnątrz jest już chłodno, ale jeszcze nie grzeją kaloryfery. W tym czasie pieluchy potrzebują kilka godzin więcej, by wyschnąć.
 4. Ręczne zapieranie plamy po kupie. Grubsza zawartość pieluchy leci do toalety, a resztki, często po prostu ślad na pieluszce, najlepiej w miarę szybko zaprać ręcznie. Pomocą są mydełka odplamiające. Uciążliwość tego, zależy od dziecka – niektóre maluszki robią kupę raz na trzy-cztery dni (to zdrowe), starsze raz dziennie. Wtedy jest to mały kłopot. Jeśli jest inaczej, ułatwieniem są papierowe bibułki wkładane do pieluchy, które pochłaniają kupę. Nie ma wtedy problemu z praniem ręcznym.
 5. Zapach moczu. Zimą, gdy mniej wietrzy się dom, albo cały rok w mniejszych mieszkaniach, zapach posikanych pieluszek bywa nieprzyjemny. Rozwiązaniem jest albo specjalny kosz, albo, na co ja się zdecydowałam, przepłukanie posikanych pieluch zimną wodą.

Takie widzę wady, to teraz zalety wielopielo.

Co motywuje do korzystania z pieluch wielorazowych?

Ustalmy na początku, jakie jest zużycie pieluch jednorazowych. Przy założeniu, że dziecko korzysta 2,5 roku po 11 sztuk dziennie (młodsze – więcej, potem się to zmniejsza, ale po drodze są jeszcze choroby itp.), zużywamy 10 037 pieluch. Dla uproszczenia policzę 10 000 sztuk.

Motywacja 1: Ekologia  

Pieluchy jednorazowe:

To nawet 1 do 2 ton śmieci. Jeśli liczyć wagę pełnej pieluszki 100-200 g, to przy zużyciu 10 tys. sztuk mamy 1-2 tony śmieci. 

Do produkcji jednorazówek używa się m.in. ropy i drzew (nie będę już wchodzić w szczegóły składu, brzmi to źle, ale teoretycznie normy są spełnione, więc nie chcę siać paniki). A więc korzystamy z zasobów, które obciążają środowisko, do tego dochodzi ślad węglowy i wodny samej produkcji, transportu, składowania odpadów.

Pieluchy wielorazowe:

Mogą być mniej i bardziej ekologiczne, ale zawsze będą w tym względzie lepsze niż jednorazowe. Choć ich produkcja także wykorzystuje zasoby, to mówimy o zestawie kilkunastu pieluch i wkładów, a nie 10 tys. sztuk. Po odpieluchowaniu zestaw można sprzedać lub same wkłady przerobić na ściereczki.

Co więcej, wcale nie musimy kupować nowego zestawu. Możemy pieluchować dwójkę-trójkę swoich dzieci tymi samymi pieluchami. Prężnie działa też drugi obieg – możemy odkupić i sprzedać swoje pieluchy.

Zapewne pomyślisz o zużyciu prądu i wody na pranie. Nie liczę tego, ponieważ płuczę i zapieram je ręcznie w niewielkiej ilości wody, a potem piorę z ciuszkami dziecka/ pościelą / ręcznikami dziecka (wszystkim, czego nie szkoda mi wrzucić na 60 stopni). Ubranka też są często mokre, brudne, więc wychodzi na jedno 😉

Motywacja 2: Skóra i zdrowie

Ze względu na sztuczny skład typowych pieluch jednorazowych i nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, na skórze dzieci często powstają odparzenia. Także profilaktycznie zaleca się smarowanie skóry kremem ochronnym. 

W pełnej pieluszce jednorazowej temperatura podnosi się o 1-1,5 stopnia, co jest mało fajne dla dzieci (wyobraź sobie siebie 24/7 w podpasce, szczególnie w ciepłe dni!).

W pieluchach wielorazowych zarówno wełna, jaki i PUL, czy bambus – oddychają. Dzięki temu skóra jest w lepszym stanie. W naszym przypadku – idealnym.

Motywacja 3: Estetyka

Jednorazówki jakie są, każdy widzi 😉

Wybór pieluch wielorazowych jest tak duży i mają tak szeroką gamę wzorów, że można się zakochać. Dzieci wyglądają w tym obłędnie. Latem można spotkać dzieci, które noszą pieluszki zamiast spodenek. Z racji na estetykę, bliscy mogą chętniej zdecydować się, by dać takie pieluszki dziecku w prezencie. Jeśli nie chcesz od rodziny nadmiaru zabawek, a myślisz o wielopielo, warto to rozważyć 🙂

Motywacja 4: Pieniądze

10 tys. pieluszek jednorazowych – ile to kosztuje? Uwaga, teraz będę mistrzem matematyki 😉

 1. Cena tańszej jednorazowej to 0,50 gr/szt – koszt 5 tys zł,
 2. Cena standardowej 0,75 gr – koszt 7,5 tys zł
 3. Cena pieluch premium to minimum 1 zł – koszt 10 tys zł
 4. Cena jednorazówek biodegradowalnych to min. 1,5 zł – koszt 15 tys zł

Do tego dochodzi koszt kremów profilaktycznie stosowanych i leczniczych na odparzenia jednorazówkami. Ceny kremów są bardzo różne, ale policzę 10 zł/m-c. A więc 30 m-cy x 10 zł = 300 zł.  Patrząc na całość ta kwota ginie niezauważona…

Jakie są koszty zestawu pieluch wielorazowych?

Przykładowy zestaw, oparty o najpopularniejsze (także to polecam) rozwiązanie czyli otulacze PUL + wkłady chłonne oraz kieszonki PUL + wkłady chłonne.

Nówki sztuki, nie śmigane:

10 x otulacz PUL one Size (OK. 70 zł/szt) – 700 zł
5 x kieszonka PUL (z mikropolarem) one Size – (ok. 70 zł/szt) – 350 zł
20 x wkłady chłonne L (ok. 20 zł/szt) – 400 zł
5 x wkłady chłonne M (ok. 18 zł/szt) – 90 zł

Koszt samych pieluch to około 1540 zł

Dodatki?

Dodatek do prania antybakteryjny: 0,5 kg/ 18 zł (wystarcza na 30 prań); licząc pranie co drugi dzień przez 2,5 roku – koszt około 275 zł 

Mydełko do odplamiania w praniu ręcznym po kupie – 6,50/sztukę (zużycie różne ale policzę 1 szt / 2 m-ce) = 97,5 zł

Proszek do prania / prąd / woda – nie liczę tego, dokładam pieluchy do regularnego prania.

Z mojego doświadczenia, ale też licznych opinii znajomych i w internecie widzę, że skóra przy pieluchach wielorazowych nie wymaga kremów.

SUMA zestawu do wielopieluchowania = 1912,5 zł

Drugi obieg pieluszek wielorazowych

1500 zł na same pieluchy to duży, jednorazowy wydatek. Jeśli tak, to:

 • warto pomyśleć o używanych zestawach  (OLX, grupy na Facebooku, znajomi). Zaznaczam, że bardzo łatwo można kupić  nowe lub prawie jak nowe. Czasem ktoś próbował i nie dał rady, albo miał nadmiar, albo nietrafiony prezent… Sama kupiłam kilka sztuk z drugiej ręki, w tym nowych z metką.
 • można poprosić rodzinę, by zrzuciła się na pieluchy w ramach prezentów. Pieluszki są ładne, więc to miły prezent, którego zakup może sprawić przyjemność także osobie, która go nam daje. Także z tego korzystałam, polecam, szczególnie gdy ktoś pyta “czego Wam potrzeba?”. 

Koszt pieluszek z drugiej ręki jest średnio o 50% niższy od ceny ze sklepu (a to często są nowe pieluchy, z metkami, np. nietrafiony prezent, albo mało używane).

W tych wyliczeniach można też uwzględnić pieluchy, z których korzysta dwójka dzieci, więc koszt wygląda jeszcze lepiej. Można je też dostać od kogoś za darmo. W przypadku jednorazowych pieluch, nikt z rodziny raczej nie zaopatrzy nas w 10 tys. sztuk, a wielorazówki od cioci, czemu nie.

Motywacja 5: niezależność w czasie pandemii

Zmiana pieluchy wielorazowej zajmuje tyle samo czasu co pieluchy jednorazowej, może nawet krócej, bo nie ma zabawy z kremami.

2-3 min zapranie mydełkiem żółtej pieluszki, przepłukanie pod wodą białej. Lub ciut dłużej, gdy zapieramy pieluchę, która dłużej poleżała.

Czas na wrzucenie i wywieszenie prania – kilka minut… Wyzwaniem jest tej regularności prania pilnować – o tym mówiłam wcześniej.

Ale warto dodać, że na pieluchach wielorazowych czas także oszczędzamy i zyskujemy niezależność. Nie trzeba biegać tak często po pieluchy do sklepu, gdy nagle paczka się kończy – w obecnej sytuacji pandemii jeszcze bardziej to doceniam.

Jak zacząć z pieluchami wielorazowymi?

Jak wytrwać z pieluchami wielorazowymi?


pocotoeko.pl