- Dlaczego ule w mieście szkodzą bioróżnorodności? Katarzyna Udrycka (Po co to eko, odc. 28Dziś rozmowa z Katarzyną Udrycką, która opowie o tym, czym jest bioróżnorodność, co jej zagraża i jak – systemowo – możemy zmniejszyć presję na ekosystemy. Porozmawiamy także o przykładach działań, które może podjąć każda i każdy z nas. Kasia rozwiewa teżContinue reading „Dlaczego ule w mieście szkodzą bioróżnorodności? Katarzyna Udrycka (Po co to eko, odc. 28”
- Współpraca z punktem informacyjnym Komisji Europejskiej i mój drugi podcast Kierunek EuropaNiezwykle miło mi podzielić się wiadomością, że pod koniec 2022 roku zaczęłam współpracę z punktem informacyjnym Komisji Europejskiej w województwie śląskim, Europe Direct Śląskie. Efektem współpracy jest podcast KIERUNEK EUROPA. Podcast o tematach ważnych z perspektywy UE, a więc nie możeContinue reading „Współpraca z punktem informacyjnym Komisji Europejskiej i mój drugi podcast Kierunek Europa”
- Co powiedziałyby nam zagrożone gatunki, gdyby mogły mówić? [patronat medialny wystawy dla WUD Silesia]Co by było, gdyby…? Wyobraźcie sobie, że w niedalekiej przyszłości postaje technologia pozwalająca komunikować się ludziom i zwierzętom. Przedstawiciele zagrożonych gatunków odwiedzają laboratorium ludzi. Co im powiedzą? Czy zbudują wspólnie inny świat? Zapraszam Was do wysłuchania rozmowy z kuratorkami wystawy „RzeczywistośćContinue reading „Co powiedziałyby nam zagrożone gatunki, gdyby mogły mówić? [patronat medialny wystawy dla WUD Silesia]”
- Po co młodzi angażują się w klimat? Marcel Długoszewski, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Katowice (Po co to eko, odc. 26)Cześć w Nowym Roku! Dziś zapraszam na rozmowę z 14-letnim aktywistą. Marcel Długoszewski działa m.in. w Green REV Institute, MSK Katowice (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny), Młodzieżowej Radzie Miasta, młodzieżówce Młodej Lewicy, Rankingu Szkół LGBTQ+ i Stowarzyszeniu Równość. Jak łączy to ze szkołą?Continue reading „Po co młodzi angażują się w klimat? Marcel Długoszewski, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Katowice (Po co to eko, odc. 26)”
- Czy na uczelniach wspiera się aktywizm klimatyczny naukowców? Edyta Łaskawiec, Wastewater_based.doctor (Po co to eko, odc. 25)O klimacie ze Śląska, tym razem rozmawiam z naukowczynią z Gliwic. Dzisiaj o tym: jak uczelnie wspierają w aktywizmie klimatycznym studentów i doktorantów? czy ścieki to śmieci? czy ścieki mają potencjał technologiczny, który będzie kiedyś wykorzystany?A także… Kranówka – czy jestContinue reading „Czy na uczelniach wspiera się aktywizm klimatyczny naukowców? Edyta Łaskawiec, Wastewater_based.doctor (Po co to eko, odc. 25)”
- Kropla w morzu czy kropla drąży skałę – po co nam zmiany indywidualne? (Po co to eko, odc. 24)Dziś odcinek solo, który długo chodził mi po głowie. Rozprawiam się w nim z tematem moich działań indywidualnych „dla planety”. To historia tego, jak na przestrzeni ponad 3 lat zmieniało się moje podejście do drobnych „eko nawyków”, historia o priorytetach iContinue reading „Kropla w morzu czy kropla drąży skałę – po co nam zmiany indywidualne? (Po co to eko, odc. 24)”
- Ile żywności marnujemy w Polskich domach? Beata Ciepła, Banki Żywności (Po co to eko, odc. 23)W tym odcinku posłuchasz rozmowy z Beatą Ciepłą, Prezeską Federacji Banków Żywności. Jak trudny (pod wieloma względami) rok 2022 wpłynął na skalę marnowania żywności – w domach i w przemyśle produkcyjnym? Ile osób w Polsce żyje w skrajnej biedzie? Jaką rolęContinue reading „Ile żywności marnujemy w Polskich domach? Beata Ciepła, Banki Żywności (Po co to eko, odc. 23)”
- Jak wygląda aktywizm w Gen Z? Beniamin Bożek, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (Po co to eko, odc. 22)W tym odcinku posłuchasz rozmowy z młodym aktywistą klimatycznym z Górnego Śląska. Jak trzyma się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny po dwóch latach „pandemicznego” wyciszenia? Jak czuje się osoba, dorastająca w wizji końca świata? Czy trudno mówić o klimacie w regionie węglowym? MiędzyContinue reading „Jak wygląda aktywizm w Gen Z? Beniamin Bożek, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (Po co to eko, odc. 22)”
- Po co aktywista klimatyczny idzie do polityki? Partyk Białas (Po co to eko, odc. 21)W tym odcinku rozmawiam z osobą, która przeszła z aktywizmu do polityki. Patryk Białas zaczynał jako działacz w Polskim Alarmie Smogowym – dziś jest radnym miasta Katowice. Co zmotywowało go do zmiany? Jak odnajduje się w polityce samorządowej? Jeśli walczysz oContinue reading „Po co aktywista klimatyczny idzie do polityki? Partyk Białas (Po co to eko, odc. 21)”
- Co po węglu? Co mówią górnicy o klimacie, transformacji i przyszłości? Paulina Sobiesiak-Penszko (Po co to eko, odc. 20)Polska jest uzależniona od węgla – 70% produkowanej energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego. Polityka i prawo UE zobowiązuje nas do szybkiego odejścia od niego i zastąpienia węgla (i gazu) czystymi źródłami energii. Instytut Spraw Publicznych na początku tego rokuContinue reading „Co po węglu? Co mówią górnicy o klimacie, transformacji i przyszłości? Paulina Sobiesiak-Penszko (Po co to eko, odc. 20)”
- Jak wygląda walka ze smogiem na Górnym Śląsku? Wojciech Szczypka, Gierałtowicki Alarm Smogowy (Po co to eko, odc. 19)Uwaga! Rusza nowa seria w moim podcaście – „O klimacie ze Śląska”. Poznacie w niej ciekawe osoby, które opowiedzą wam, jak wygląda transformacja regionu od środka. Chcę pokazać, że Górny Śląsk ma więcej twarzy niż „ci roszczeniowi górnicy” i te „dzieciContinue reading „Jak wygląda walka ze smogiem na Górnym Śląsku? Wojciech Szczypka, Gierałtowicki Alarm Smogowy (Po co to eko, odc. 19)”
- Jak mówić o klimacie, by zachęcać do działania? (Po co to eko, odc. 18)Ile ja się w życiu zastanawiałam, jak mówić o klimacie tak, by nie zrażać ludzi, ale zachęcać do działania. Korzystając z jesiennego okresu zadumy, pomyślałam, że podzielę się tym, do czego doszłam przez ostatnie kilka lat i usiadłam przed mikrofonem solo.Continue reading „Jak mówić o klimacie, by zachęcać do działania? (Po co to eko, odc. 18)”
- Co zrobić, by zbiorkom był „great again”? Michał Wolański (Po co to eko, odc. 17)Dziś 22 września, Dzień Bez Samochodu. Zapraszam do posłuchania rozmowy z dr Michałem Wolańskim, naukowcem ale też praktykiem w zakresie zrównoważonej mobilności. Będzie o tym, dlaczego SUVy są tak popularne, o eko marketingu kierowanym do dzieci i ich rodziców, o dotacjachContinue reading „Co zrobić, by zbiorkom był „great again”? Michał Wolański (Po co to eko, odc. 17)”
- Jak smog wpływa na nasze zdrowie? Weronika Michalak, HEAL Polska i Maciej Fijak, SmogLab (Po co to eko, odc. 16)Mamy połowę września, zbliża się sezon grzewczy i nastroje w kraju robią się (a jakże) gorące. Z jednej strony za nami całe lata działań edukacyjnych w zakresie szkodliwości smogu. Z drugiej – kryzys energetyczny, inflacja i zielone światło rządzących do tego,Continue reading „Jak smog wpływa na nasze zdrowie? Weronika Michalak, HEAL Polska i Maciej Fijak, SmogLab (Po co to eko, odc. 16)”
- Co z tą transformacją energetyczną? Jakub Wiech, Wiechography (Po co to eko, odc. 15)W tym odcinku rozmawiam z Jakubem Wiechem, dziennikarzem, z-cą redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com, komentatorem współpracującym m.in. z Gazetą Wyborczą i z TVP. O czym posłuchasz w odcinku? Jakub Wiech komentuje dopłatę 3000 zł do węgla, mówi o swoich oczekiwaniach wobec rząduContinue reading „Co z tą transformacją energetyczną? Jakub Wiech, Wiechography (Po co to eko, odc. 15)”
- Jak to możliwe, że świat wysycha a my wodą pitną spłukujemy toalety? Paulina Kopeć (Po co to eko, odc. 14)Dzisiaj porozmawiamy o wodzie z perspektywy, o której często się nie słyszy, czyli firm wodno-kanalizacyjnych. Czy branża wod-kan jest świadoma zmian klimatu? Co robi, by przystosować się do coraz częstszych suszy, przeplatanych z powodziami? W jaką infrastrukturę zarządzania wodą inwestują wod-kanyContinue reading „Jak to możliwe, że świat wysycha a my wodą pitną spłukujemy toalety? Paulina Kopeć (Po co to eko, odc. 14)”
- Gdzie szukać nadziei w czasach kryzysów? Joanna Erbel, Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze? (Po co to eko, odc. 13)„Ta książka jest terapeutyczna – nie obraź się” miał powiedzieć prof. Rafał Matyja recenzując dla Joanny Erbel „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze?”. Brzmi ciekawie? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorką. W odcinku Joanna Erbel opowiada o wątkach poruszanychContinue reading „Gdzie szukać nadziei w czasach kryzysów? Joanna Erbel, Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze? (Po co to eko, odc. 13)”
- Jak walczyć z dezinformacją w sprawie klimatu? Paulina Sobiesiak-Penszko, Filip Pazderski, ISP (Po co to eko, odc. 12)Wszystko co kluczowe dla klimatu rozstrzygnie się w tej dekadzie. Przed nami wiele zmian, które będą uderzać w różne grupy interesów. Dlatego potrzebujemy skutecznych sposobów radzenia sobie dezinformacją wokół polityk klimatycznych. W lutym 2022 zespół IPCC zaliczył dezinformację, informacje wprowadzające wContinue reading „Jak walczyć z dezinformacją w sprawie klimatu? Paulina Sobiesiak-Penszko, Filip Pazderski, ISP (Po co to eko, odc. 12)”