Czy czeka nas zapaść transportu publicznego? Michał Wolański o zrównoważonej mobilności

Dziś 22 września, Dzień Bez Samochodu. Zapraszam do posłuchania rozmowy z dr Michałem Wolańskim, naukowcem ale też praktykiem w zakresie zrównoważonej mobilności. Będzie o tym, dlaczego SUVy są tak popularne, o eko marketingu kierowanym do dzieci i ich rodziców, o dotacjach na inwestycje, które łatwo się rozlicza, o tym przed jakimi wyzwaniami stoją samorządy i o potencjalnej zapaści transportu publicznego.

Polecam ten odcinek szczególnie samorządowcom, miejskim aktywistom i aktywistkom oraz osobom, które pracują w PR i marketingu, bo i to tym dużo mówimy.

O moim rozmówcy:

Michał Wolański Doktor nauk ekonomicznych, związany z Instytutem Infrastruktury Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). Ma doświadczenie w realizacji projektów doradczych na zlecenie takich podmiotów jak Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny, Biuro Analiz Sejmowych, Komisja Europejska, przewoźnicy, samorządy różnego szczebla. Współpracuje również ze Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Miast Polskich i Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej.

Więcej na michalwolanski.pl

Weronika Michalak, Maciej Fijak: Emigruj albo się duś. Smog i polityka lekceważenia jakości powietrza

Mamy połowę września, zbliża się sezon grzewczy i nastroje w kraju robią się (a jakże) gorące. Z jednej strony za nami całe lata działań edukacyjnych w zakresie szkodliwości smogu. Z drugiej – kryzys energetyczny, inflacja i zielone światło rządzących do tego, by palić „wszystkim – poza (oczywiście) oponami”.  Zapach „powiewu jesieni” będzie w tym roku wyjątkowo drapał w gardle, a co będzie zimą? Jak to się stało, że realizowany od 3 lat program „Czyste powietrze” działa tak wolno? Czy polityka dot. jakości powietrza wspiera tylko bogatych? Co smog i zanieczyszczenia powietrza znaczą dla zdrowia naszych dzieci? O tym rozmawiam z gośćmi, którymi są Weronika Michalak, dyrektorka polskiego biura HEAL Polska i Maciej Fijak, dziennikarz SmogLab.pl.

Ten odcinek jest częścią kampanii ruchu Rodzice dla Klimatu oraz HEAL Polska i SmogLabu „Zdrowie #dzieciprzedewszystkim”.

Zapraszam!

Więcej na poruszane tematy:

1. Jak komunikować wyniki badań naukowych: http://healpolska.pl/wp-content/uploads/2022/09/PL_HEAL-Toolkit_clean-air_final.pdf
2. Webinar kampanii „Zdrowie dzieci przede wszystkim” CZWARTEK, 15.09 godz. 19:00 https://www.facebook.com/events/444170397673922/?ref=newsfeed
3. Treści nt. smogu na smoglab.pl: https://smoglab.pl/category/smog/
4. Strona Rodziców dla Klimatu: https://www.rodzicedlaklimatu.org/
5. Strona HEAL Polska: http://healpolska.pl

Jakub Wiech: Dopłata do węgla to plasterek na uciętą nogę

W tym odcinku rozmawiam z Jakubem Wiechem, dziennikarzem, z-cą redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com, komentatorem współpracującym m.in. z Gazetą Wyborczą i z TVP.

O czym posłuchasz w odcinku? Jakub Wiech komentuje dopłatę 3000 zł do węgla, mówi o swoich oczekiwaniach wobec rządu i transformacji energetycznej, przykładach dezinformacji w temacie energetyki oraz tym, jaki jego zdaniem jest sens działań jednostkowych „dla klimatu”. Pod koniec odcinka bardziej prywatnie – mój gość dzieli się literackimi inspiracjach z gatunku science-fiction. Zapraszam!

[poniżej nagranie i transkrypcja fragmentów fragmentów rozmowy]

Źródła, do których odnoszę się w rozmowie:


Continue reading „Jakub Wiech: Dopłata do węgla to plasterek na uciętą nogę”

Paulina Kopeć. Susza, niedobór wód na świecie, a w Polsce wodą pitną spłukujemy toalety

Dzisiaj porozmawiamy o wodzie z perspektywy, o której często się nie słyszy, czyli firm wodno-kanalizacyjnych. Czy branża wod-kan jest świadoma zmian klimatu? Co robi, by przystosować się do coraz częstszych suszy, przeplatanych z powodziami? W jaką infrastrukturę zarządzania wodą inwestują wod-kany i miasta? Co mieszkańcy mogą zrobić, by woda krążyła w drugim i trzecim obiegu? Jakie luki w prawie utrudniają dobre gospodarowanie wodą? O tym rozmawiam z mgr inż. Pauliną Kopeć, ekspertką ds. technicznych, inż. środowiska z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Continue reading „Paulina Kopeć. Susza, niedobór wód na świecie, a w Polsce wodą pitną spłukujemy toalety”

Joanna Erbel o książce „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze?”

„Ta książka jest terapeutyczna – nie obraź się” miał powiedzieć prof. Rafał Matyja recenzując dla Joanny Erbel „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze?”. Brzmi ciekawie? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorką.

W odcinku Joanna Erbel opowiada o wątkach poruszanych w swojej ostatniej książce, m.in. mówi o sąsiedzkiej solidarności, odporności miast, mirabelkach jako wysokim standardzie, a nawet przeprowadzkach z Warszawy do Radomia.

Książka i rozmowa z Joanną Erbel to łagodne przypomnienie o tym, że rzeczy „się dzieją” i że „przyszłość już tu jest”. Także jej dobre przejawy.

Fragment wypowiedzi rozmówczyni – Joanna Erbel o nadziei:

Skąd biorę nadzieję? Wydaje mi się, że to jest strategiczny optymizm, ponieważ rzeczywistość wokół nas jest (można powiedzieć) nie zawsze przyjemna. Co chwilę wchodzimy w jakiś kryzys, wiele z nich to kryzysy globalne, część z nich się na nas odbija. Mam wrażenie, że jedynym sposobem, żeby spośród wszystkich możliwych wizji przyszłości, znaleźć się za kilka lat w tym świecie, który jest troszkę lepszy niż dystopijne wizje, jest go sobie wyobrażać i wzmacniać przesłanki pozytywnych zmian, takie „jaskółki dobrej zmiany”. Mam takie wyobrażenie o rzeczywistości, że mamy wokół siebie sumę rożnych potencjalnych scenariuszy, zarówno tych negatywnych jak pozytywnych – tak naprawdę przyszłość nie jest przedefiniowana. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z rzeczywistością społeczną, która jest konstruktem…

Więcej o projekcie wspomnianym przez Joannę: https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/799bg

Klimat i dezinformacja po polsku. Raport Instytutu Spraw Publicznych

Wszystko co kluczowe dla klimatu rozstrzygnie się w tej dekadzie. Przed nami wiele zmian, które będą uderzać w różne grupy interesów. Dlatego potrzebujemy skutecznych sposobów radzenia sobie dezinformacją wokół polityk klimatycznych. W lutym 2022 zespół IPCC zaliczył dezinformację, informacje wprowadzające w błąd oraz upolitycznienie nauki do głównych przeszkód w walce ze zmianą klimatu. Jak w praktyce wygląda dezinformacja klimatyczna w Polsce? Co zrobić, żeby z naukową wiedzą o klimacie wychodzić z bańki „już przekonanych”? Odpowiedzi na te pytania szukam razem z dr Pauliną Sobiesiak-Penszko i Filipem Pazderskim z Instytutu Spraw Publicznych, autorką i autorem raportu „Dezinformacja wokół klimatu i polityki klimatycznej. Opinie Polek i Polaków”.

Zapraszam, poniżej nagranie i transkrypcja fragmentów rozmowy.

Continue reading „Klimat i dezinformacja po polsku. Raport Instytutu Spraw Publicznych”
pocotoeko.pl