Cześć!

Nazywam się Marta Zwolińska i wierzę, że klimat może stać się naszą wspólną sprawą. Jestem ekspertką ds. komunikacji w tym komunikacji zmian, autorką podkastów i edukatorką klimatyczną. Prywatnie żoną i mamą 🙂

Choć urodziłam się niedaleko odkrywki w Bełchatowie a od czasów studiów mieszkam w Katowicach (gdzie w 2018 roku odbywał się Szczyt Klimatyczny) bardzo długo nie byłam świadoma, czym są zmiany klimatu. Zmieniło się to w 2019 roku, niedługo po tym jak urodziłam mojego drugiego syna.

Przez rok mierzyłam się z poczuciem bezradności, a lektury opracowań i książek naukowych powodowały, że przejęłam się tym tematem na poważnie. Na tyle poważnie, że zrozumiałam że zostanie to ze mną już na zawsze. Na początku zmieniłam część nawyków we własnym domu. Wracając z urlopu macierzyńskiego zmieniłam miejsce w korporacji na takie, którego produkty wspierają w zielonej transformacji dystrybutorów energii elektrycznej i branżę wod-kan. Równocześnie, naturalną drogą działania była dla mnie edukacja klimatyczna i rozmowy o klimacie z tymi, którym zależy (podkast).

Zaczęłam działać dla klimatu, żeby za kilkanaście lat powiedzieć dzieciom, że nie byłam na ten problem obojętna. Z czasem włączyłam w te działania szkolenia i rozwój, by poświęcić temu także swoją drogę zawodową.

Z jakich doświadczeń korzystam?

Z wykształcenia jestem socjolożką. Wszystko, co robiłam (i zamierzam dalej robić) w życiu zawodowym opiera się na wprowadzaniu zmian i angażowaniu ludzi wokół wartości. Tak było przez 4 lata w NGO (Stowarzyszenie Górnośląski Klaster Kreatywny – projekty budujące śląską dumę i tożsamość). Przez ponad 9 lat w korporacji (Future Processing – komunikacja wewnętrzna, komunikacja zmian, kultura organizacyjna, EB / później komunikacja produktów nastawionych na ekologiczne rozwiązania dla miast). I w końcu przez ostatnie 2 lata działań eko edukacyjnych (podcasty o klimacie i transformacji, warsztaty klimatyczne).

Moim celem na najbliższy czas jest zbliżyć do siebie dwa znane mi światy – działań dla klimatu i działań dla firm. Tych firm, którym zależy. Tych, dla których wartości ekologiczne są czymś więcej, niż plakatem na ścianie. Tych, gotowych na realną zmianę.

Co robię BIZNESOWO?


Jeśli planujesz wprowadzać zmiany w zakresie ESG (m.in. liczyć ślad węglowy) już dziś mogę zaoferować Ci warsztaty klimatyczne na bazie raportów IPCC (najważniejsze raporty OZN, które podsumowują badania klimatologów z całego świata) Mozaika Klimatyczna.

Wiedza wyniesiona z warsztatów pomoże grupie zarządczej lepiej przygotować się do zielonej transformacji, zrozumieć wpływ zmian klimatu na daną branżę i być puntem wyjścia do dyskusji o tym, co firma może z tym zrobić. Z wielu lat doświadczenia w komunikacji wewnętrznej i pracy z zarządem, wiem że wspólne rozumienie problemu na wysokich szczeblach organizacji to podstawa dobrze przeprowadzonej i angażującej zmiany. Poza warsztatami wspieram firmy i organizacje poprzez strategiczne działania komunikacyjne i merytoryczne opracowania wiedzy naukowej z zakresu zmian klimatu.

Cały czas zdobywam nową wiedzę i szkolę się, by móc wspierać biznes w zielonej transformacji jeszcze bardziej kompleksowo.

—-

W ramach współpracy edukacyjnej od 2023 nagrywam podcast we współpracy z punktem informacyjnym Komisji Europejskiej w woj. śląskim, Europe Direct Śląskie – Kierunek Europa. Tutaj tematem numer jeden też jest klimat, a wśród gości wybitne osoby ze świata nauki (a często nauki i aktywizmu w jednym).

CO ROBIĘ Pro bono?

W podcaście Po co to eko rozmawiam z ludźmi, którym zależy na bezpiecznej i zdrowej przyszłości. To podcast, który rozwijał się wraz ze mną. Dziś tworzę go dla osób świadomych zmian klimatu, które szukają odpowiedzi na pytania: „Co dalej?”, „Jakich rozwiązań potrzebujemy?” i „Co zrobić, żeby klimat stał się naszą wspólną sprawą?”.


——-

Podcast PO CO TO EKO powstaje ze wsparciem patronów i matronek: Magdy, Doroty, Patrycji, Rafała, Pawła i Wojciecha. Bardzo Wam dziękuję, a jeśli ktoś chce dołączyć, będzie mi bardzo miło! https://patronite.pl/pocotoeko

——
marta@pocotoeko.pl

Marta Zwolińska, fot. Joanna Nowicka
pocotoeko.pl