O MNIE

O MNIE

Jestem socjolożką, specjalistką ds. komunikacji z ponad 10-letnim doświadczeniem, ambasadorką Europejskiego Paktu Klimatycznego. Byłą prezeską Stowarzyszenia Górnośląski Klaster Kreatywny, a obecnie założycielką małej agencji szkoleniowo-doradczej „Po co to eko”. Nagrywam podkasty „Po co to eko” oraz „Kierunek Europa”, prowadzę warsztaty nt. zmian klimatu „Mozaika Klimatyczna”. Jestem też autorką treści i opracowań z zakresu „science communication” oraz konsultantką w zakresie zielonej komunikacji. Pochodzę spod Bełchatowa, ale od kilkunastu lat mieszkam i pracuję w Katowicach. Oba regiony rozwijały się przez lata na bazie wydobycia węgla, a dziś, każdy w innym tempie, przechodzi przez proces zielonej transformacji. To jeden z powodów, dla których zaczęłam interesować się działaniami w dziedzinie skutecznej adaptacji i przeciwdziałania dalszym zmianom klimatu. Drugim powodem jest to, że jestem mamą dwójki dzieci. Pragnę dla nich tego, co wszyscy rodzice: lepszego, bezpieczniejszego i zdrowszego świata.

W okolicach 2019/2020 roku przeżyłam coś, co można nazwać depresją klimatyczną. Przeczytałam „Świat na rozdrożu" Marcina Popkiewicza, obserwowałam pożary w Australii, a wieczorami zamiast oglądać Netflixa, przeczesywałam portal ourworldindata.org i oglądałam klimatyczne filmy Kurzgesaght. Szukałam miejsca, w którym poczułabym się lepiej, poczułabym sprawczość. Zmieniłam pracę, by spędzić 3 lata zajmując się komunikacją ekologicznych produktów IT dla miast, pracując z największymi wodociągami w kraju i dystrybutorem energii elektrycznej. Pozwoliło mi to zderzyć teorię zielonej transformacji z praktyką, co było bezcennym doświadczeniem. Równolegle, nie znajdując odpowiedzi na wiele pytań, zaczęłam nagrywać podcast o tym, co zrobić, żeby klimat stał się naszą wspólną sprawą. To były początki „Po co to eko".

W 2022 roku zostałam licencjonowaną animatorką warsztatów o zmianach klimatu na bazie raportów IPCC (The Climate Fresk).

W 2023 roku zarejestrowałam firmę „Po co to eko", gdzie obecnie prowadzę szkolenia i usługi komunikacyjne. Pogłębiam też swoją wiedzę w zakresie śladu węglowego i ESG, aby jak najlepiej zrozumieć potrzeby obecnych i przyszłych klientów. Jeśli dotrzesz do starszych wpisów na blogu, znajdziesz kawałek mojej prywatnej ekologicznej drogi. Prywatnie, mimo starań, nadal daleko mi do ideału #zerowaste... Ale mam pracę, która daje mi poczucie sensu i wpływu. To tutaj możemy się spotkać i razem zrobić coś dobrego.

TUTAJ MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ I POROZMAWIAĆ

pocotoeko.pl