20 gru Zostałam ekspertką Inkubatora Kultury Miejskiej
Z radością mogę podzielić się wiadomością, że w grudniu miałam okazję uczestniczyć jako ekspertka w Inkubatorze Kultury Miejskiej – wyjątkowym programie wspierającym rozwój kultury miejskiej i edukacji, organizowanym przez kolektyw miejski, antyRAMA.
antyRAMA to grupa zrzeszająca specjalistów z branży kreatywnej, takich jak architekci, urbaniści, socjologowie, artyści, programiści i UX designerzy. Ich działania skupiają się na przyszłości polskich miast, a poprzez badania, konsultacje społeczne, warsztaty i interwencje architektoniczne starają się odpowiadać na potrzeby mieszkańców z zaangażowaniem i pasją.
Podczas współpracy w ramach Inkubatora:
👉 Prowadziłam warsztaty „Mozaika klimatyczna”, w których kilkanaście uczestniczek zgłębiało tematykę zmiany klimatu (warsztaty są oparte na raportach IPCC i mają formę trzygodzinnej gry, która prowadzi do zrozumienia przyczyn, skutków i mechanizmów zmiany klimatu oraz powiązań między nimi). Więcej o warsztatach: https://pocotoeko.pl/warsztaty-ipcc-mozaika-klimatyczna/
👉 Nagrałam wykład on-line „Po co to eko w kulturze”, gdzie opowiedziałam o tym, jak i po co wplatać działania ekologiczne w ośrodkach kultury w mniejszych miejscowościach.
Podczas wykładu zwracałam uwagę na wyzwania związane z tematyką ekologiczną w kontekście lokalnym, w tym sceptycyzm części społeczności oraz konfliktach interesów ale też o szansach i otwartości na działania ekologiczne, jakie niosą Strategie Transformacji regionów. Moim celem było przekazać odbiorcom myśl, że działania ekologiczne to nie tylko ograniczanie plastiku czy segregacja odpadów, ale również budowanie społeczności, która jest silniejsza i bardziej odporna na wyzwania przyszłości. Ośrodki kultury mogą odgrywać kluczową rolę jako inicjatorzy tych zmian, nawet w małej skali.
Zachęcałam odbiorców do 4 rodzajów działań, jakie może podjąć instytucja kultury w swojej społeczności:
- Zaczynamy od siebie – Przeprowadzamy audyt instytucji pod kątem wpływu na klimat i środowisko oraz wdrażamy ekologiczne praktyki, np.:
- Oszczędzanie energii i wody.
- Racjonalizacja zasobów i ograniczenie odpadów.
- Stosowanie zielonych zamówień publicznych.
- Bycie dobrym sąsiadem – Współpraca z lokalną społecznością i wspólne działania:
- Organizacja kawiarenek naprawczych, ogrodów społecznych, akcji sprzątania okolicy.
- Wspieranie lokalnych inicjatyw, które odpowiadają na realne potrzeby mieszkańców.
- Edukacja przyrodnicza – Rozbudzanie wrażliwości na przyrodę:
- Wystawy fotograficzne, spacery tematyczne, projekty związane z lokalnymi tradycjami i przyrodą.
- Wystawy fotograficzne, spacery tematyczne, projekty związane z lokalnymi tradycjami i przyrodą.
- Budowanie lokalnej odporności – Przygotowanie na skutki zmiany klimatu i utraty bogactwa przyrodniczego:
- Tworzenie krótkich łańcuchów dostaw żywności z lokalnymi rolnikami.
- Rozwijanie spółdzielni energetycznych zapewniających niezależność energetyczną.
Nagranie wykładu będzie dostępne online.
Dziękuję organizatorom za możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu oraz wszystkim uczestnikom moich warsztatów za zaangażowanie i energię.
![](https://pocotoeko.pl/wp-content/uploads/2024/12/Zrzut-ekranu-2025-01-2-o-14.40.52-1-1024x566.png)