Warsztaty IPCC, Mozaika Klimatyczna

Aby podjąć działania i budować rozwiązania, najpierw musimy zrozumieć problem. Mozaika Klimatyczna to przetestowane przez ponad milion osób na świecie narzędzie do zapewnienia wysokiej jakości edukacji klimatycznej. Jest dostępne dla każdego i można je szybko  skalować w ramach organizacji lub społeczności.

CO TO JEST MOZAIKA KLIMATYCZNA?

Mozaika Klimatyczna to warsztaty dotyczące zmian klimatu, które przedstawiają esencję naukowej wiedzy na ten temat w zaledwie 3 godziny.

Zostały opracowane przez francuskie Stowarzyszenie The Climate Fresk i skupiają się na przyczynach, mechanizmach, skutkach i wzajemnych powiązaniach zmian klimatu.

Warsztaty opierają się na raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i regularnie są aktualizowane wraz z wydaniem nowych części tych raportów.

Forma warsztatów jest interaktywna, oparta na pracy grupowej, nie jest to zwykły wykład. Uczestnicy i uczestniczki pracują w kilkuosobowych grupach, układając mozaikę z 42 kart na stołach. W tym czasie wymieniają się opiniami i wiedzą, a osoba prowadząca warsztat koryguje błędne interpretacje, zachęca do zabierania głosu wszystkich członków grupy i pogłębia rozumienie poszczególnych elementów mozaiki.

Na koniec uczestnicy omawiają obraz, który się wyłonił. Efektem warsztatów jest wspólne zrozumienie problemu oraz lista pomysłów na działania, które mogą podjąć,

a także zmian systemowych, których mogą oczekiwać od decydentów.

DLA KOGO MOZAIKA KLIMATYCZNA?

Dla wszystkich, którzy chcą pomagać w walce ze zmianami klimatu, podejmując działania w swojej własnej społeczności lub organizacji. Od osób, które nie wiedzą jeszcze nic na ten temat (dowiedzą się), po osoby z zaawansowaną świadomością (uporządkują i pogłębią swoją wiedzę).

Dla liderek, menadżerów i innych osób wpływowych w danej społeczności czy organizacji, od decyzji i zaangażowania których zależy podjęcie decyzji adekwatnych do wyzwań, jakie niosą zmiany klimatu.

Dla osób, które planują lub już wdrażają strategie związane ze zrównoważonym rozwojem, raportowaniem śladu węglowego itp.  Warsztaty pomogą wyrównać wiedzę i rozumienie problemu, co stanowi podstawę udanej i angażującej zmiany.

Dla osób, które same chcą zostać trenerami Mozaiki Klimatycznej. Udział w warsztatach jest pierwszym krokiem na drodze certyfikacji.

PRZEBIEG WARSZTATÓW:

Warsztaty trwają 3 godziny, wliczając 15-minutową przerwę. W przypadku przerwy trwającej od 30 do 60 minut, czas jest stosownie wydłużany.

Warsztaty składają się z 3 etapów:

  • Etap naukowy (układanie kart – trwa 1,5 godziny).
  • Etap kreatywny i refleksyjny (kilkanaście minut).
  • Rozmowa nad rozwiązaniami na poziomie jednostek (konsument / obywatel), poziomie firmy oraz poziomie systemowym.

DLA ILU OSÓB? 6-60

Liczba uczestników na warsztatach prowadzonych przez jednego facylitatora wynosi maksymalnie 16 osób. W przypadku od 5 do 8 uczestników pracujemy przy jednym stole, a powyżej 8 osób przy dwóch.

W przypadku potrzeby przeszkolenia większej liczby uczestników, proszę o informację. Współpracuję z doświadczonymi, certyfikowanymi trenerkami Mozaiki, co pozwala na równoczesne przeszkolenie nawet kilkudziesięciu osób.

„Warsztaty prowadzone w bardzo ludzki i przyjazny sposób. Od razu widać było, że na linii prowadzący-grupa jest chemia i pełne zrozumienie. Moderowanie było moim zdaniem takie jak być powinno, czyli grupa idzie sama ale jak potrzebuje pomocy czy wyjaśnienia to zawsze je dostaje. Poziom merytoryczny na wysokim poziomie.”

Michał, uczestnik warsztatów w Katowicach

DLACZEGO WARTO?


Kontekst jest królem

Zrozumienie mechanizmów zmian klimatu to klucz do skutecznych działań w erze zeroemisyjnej transformacji.

Sprawdzone i rekomendowane narzędzie

Mozaika Klimatyczna to warsztaty rekomendowane przez klimatologów, które przyciągnęły już ponad milion uczestników z całego świata. Od 2022 są obowiązkową częścią programu szkoleń dla wysokich urzędników państwowych we Francji.

Zgodność z nauką

Fakty prezentowane na warsztatach pochodzą z raportów IPCC, co zapewnia obiektywność i rzetelność.

Aktywacja grupy i konstruktywna rozmowa

Metodologia angażuje uczestników, umożliwiając zrozumienie systemowych wyzwań klimatycznych. Warsztaty umożliwiają otwartą i pozytywną dyskusję na temat rozwiązań klimatycznych dla osób i organizacji.

Jeśli chcesz zorganizować warsztaty w swojej organizacji lub na wydarzeniu, skontaktuj się ze mną.

To coś dla kogoś, kto znasz? Wyślij link do tej strony 🙂

pocotoeko.pl