Jak poprawnie segregować odpady? Kampania edukacyjna Elektro3000

Śmieci, śmieci, śmieci. Z mojego doświadczenia segregacja śmieci to jedna z pierwszych rzeczy, o której ludzie mówią, kiedy ktoś zapyta ich „A co ty robisz, by żyć bardziej ekologicznie?”. To zrozumiałe i bardzo ważne. Potrzebujemy odzyskiwać surowce, a bez segregacji ten proces jest bardzo utrudniony. 

Bywa jednak tak, że ktoś kto wkracza w świat „ekologii” może odnieść wrażenie, że segregacja to temat bardzo skomplikowany i wymagający głębokiej wiedzy. Sama myślałam podobnie. Teraz, po kilku latach, uważam, że czasem zapamiętanie kilku podstawowych zasad segregacji, już załatwia nam jakieś 80% sukcesu.  

Może przekaz o tym, że segregowanie jest w zasadzie proste zachęciłby do tego część naszego społeczeństwa, która jeszcze nie segreguje odpadów, mimo prawnego obowiązku? Nie mam pewności, ale myślę, że warto próbować równych sposobów. 

Tymczasem z przyjemnością biorę udział w kampanii edukacyjnej RLG Repack, która w przystępny sposób prezentuje kilka kluczowych faktów na temat poprawnej segregacji, przy użyciu satyry Andrzeja Mleczki. Komentarze do grafik i więcej informacji znajdziecie tutaj:

https://elektro3000.pl/5frakcji/am/pce/blog

Co ważne, zasady segregacji mogą nieco różnić się w zależności od gminy, w której mieszkamy. Zależą one od dostępnych technologii i możliwości przetwarzania odpadów. 

Mam nadzieję, że grafiki Andrzeja Mleczki zapadną w pamięć jak największej liczbie ludzi. A może ktoś z Was wydrukuje je i powiesi w swojej osiedlowej wiatce? Myślę, że co jak co, ale kiedy Pan Mleczko poucza, to wszyscy odbiorą to pozytywnie 🙂

W ramach kampanii Elektro 3000 możecie pobrać też fantastyczny plakat Luizy Kwiatkowskiej: https://elektro3000.pl/5frakcji/am/pce/blog

c

pocotoeko.pl