Polacy segregują odpady – fakty i mity!

Kable, ładowarki, słuchawki – to odpady, których najczęściej pozbywamy się w niewłaściwy sposób – wyrzucając je do kosza na śmieci, zamiast do punktu zbiórki elektroodpadów. Międzynarodowy Dzień Elektroodpadów, obchodzony 14 października na świecie, a dzień wcześniej w Polsce, to okazja do zastanowienia się nad naszym podejściem do elektroodpadów, w szczególności tych mniej oczywistych, które często kończą w szufladach zamiast w odpowiednich punktach zbiórki. 

Poniżej wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie RLG przez firmę badawczą Zymetria, ukazujące wiedzę Polaków na temat elektroodpadów oraz ich postępowanie w tej kwestii. Warto zrozumieć ten temat, ponieważ nielegalne pozbywanie się elektroodpadów i baterii grozi karą do 5000 zł. 

Pełne wyniki możecie sprawdzić tutaj: 

https://elektro3000.pl/wyniki-badan/mz


Badanie, oparte na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów w wieku od 18 do 64 lat, rzuciło światło na wyzwania związane z elektroodpadami w Polsce. 

Choć 89% uczestników badania deklaruje segregację odpadów, tylko 66% z nich stosuje to w przypadku elektroodpadów, mimo obowiązujących przepisów i świadomości negatywnego wpływu na środowisko.

Zaskakująco, 17% respondentów uważa, że nie produkuje elektroodpadów. Równocześnie tylko 24% badanych potrafiło poprawnie zidentyfikować rodzaje elektroodpadów. 

Polacy radzą sobie lepiej z identyfikacją większych elektroodpadów, takich jak sprzęt RTV i AGD. Jednak mniejsze i bardziej estetyczne przedmioty, takie jak jednorazowe e-papierosy (49%), pendrive’y (64%), grające kartki i książeczki (41%), czy zabawki zawierające elektronikę (62%) są mniej często uznawane za elektroodpady. 

To właśnie te mniejsze elektroodpady często nie trafiają w odpowiednie miejsca. 

Co jeszcze pokazują badania? Tylko 12% ankietowanych segreguje elektroodpady od razu. Główne przeszkody wynikają z logistyki związaną z oddawaniem zużytego sprzętu – brak dostępności punktów odbioru i trudności w transporcie. 

34% respondentów przyznaje się do niewłaściwej utylizacji, często dotyczącej kabli, ładowarek i słuchawek. Co więcej, 64% Polaków przechowuje niepotrzebne lub zepsute sprzęty elektroniczne, głównie telewizory, komputery i telefony.

RLG postanowiła nie tylko zbadać naszą wiedzę i postawy, ale też edukować … w sposób humorystyczny. 

„Wyniki naszego badania potwierdzają, że temat segregacji elektroodpadów budzi wiele wątpliwości wśród Polaków. Trudności sprawia nam nie tylko segregacja, ale nawet ich rozpoznanie. Przypominam, że to urządzenia działające na prąd lub baterie, także kable i ładowarki. Są oznaczone symbolem przekreślonego kontenera. W obecnie realizowanej kampanii postanowiliśmy sięgnąć po narzędzia wizualne, aby przedstawić to istotne zagadnienie w przystępny i angażujący sposób” – mówi Monika Wyciechowska, Education Marketing Manager, RLG w Polsce.

RLG zaprosiła satyryka i rysownika Andrzeja Mleczkę do poruszenia tematu utylizacji elektroodpadów z przymrużeniem oka, by przyciągnąć uwagę i skłonić do refleksji nad tym tematem.

A jak należy postępować z elektroodpadami? 

Elektroodpady to stare, niepotrzebne, zepsute urządzenia działające na prąd lub baterie. Ale tez kable czy ładowarki.

To odpady, których nie wolno wyrzucać w zwykłym śmietniku, lecz oddać do specjalnych punktów zbiórki. 

Dlaczego? Po pierwsze, mogą zawierać substancje niebezpieczne, zagrażające zdrowiu i środowisku. Po drugie, zawierają cenne surowce i materiały nadające się do recyklingu, co pomaga ograniczyć wydobycie surowców naturalnych i tym samym zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Po trzecie, jak wspomniałam wcześniej, za niewłaściwe utylizowanie tych odpadów grozi kara 5000 zł. 

Dlatego istotne jest, by elektroodpady trafiały do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Możesz oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) w swojej gminie lub sprzedawcy, który ma obowiązek przyjąć podobny sprzęt przy zakupie nowego. 

📺 Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny:

✅oddaj w sklepie przy zakupie nowego tego samego rodzaju 

✅oddaj przy dostawie nowego produktu (wcześniej zgłoś to sprzedawcy)

✅sprzęt małych rozmiarów (którego żaden wymiar nie przekracza 25cm) oddaj w sklepie z elektroniką o pow. sprzedaży pow. 400m2

✅oddaj do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Twojej gminie 

✅wrzuć do pojemnika przeznaczonego do ich zbiórki 

Jeśli uważasz, że to ważny temat, podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Dziękuję 🙂

Materiał powstał w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez RLG.

pocotoeko.pl