Pogadajmy o pieniądzach – gościnny udział w podcaście Oszczędnickiej


„Nie stać mnie na to, aby robić coś więcej na rzecz środowiska naturalnego” – tak mówi 18% dorosłych Polek i Polaków badanych przez Instyt Kantar.

Czasem można usłyszeć, że ekologiczne życie to kaprys dla bogatych, z dużych miast. Dawniej też tak myślałam. Dlaczego? Bo bez wiedzy klimatycznej uważałam, że eko to to samo co bio, a produkty oznaczone jako bio były droższe.

Dziś bliżej mi do myślenia, że fajnie się zmienia styl życia, gdy to życie jest w miarę ułożone. Ma się spokojną głowę, mało innych problemów, gdy ma się na to CZAS. I tu faktycznie lepiej mieć pieniądze, niż nie.


Jeśli ktoś martwi się, za co żyć na koniec miesiąca, to rozumiem, że „końcem świata” może się nie przejmować. Mam też świadomość, że emisje CO2 wynikają z bogactwa, ze stylu życia. Ciekawy przykład? 1 programista w USA ma większy ślad węglowy niż 50 rolników w Ugandzie.

Czy powiedziałabym jednak, że takie zmiany to kaprys dla bogatych? Nie. Każdy z nas może mieć swoje powody, by coś zmieniać i każdy z nich jest dobry. A jeśli miałabym wytykać komukolwiek jego ślad węglowy, to tylko temu niewielkiemu % naprawdę zamożnych, którzy mają i pieniądze, i władzę. Zwykłym ludziom nie 🙂

Życie less waste a oszczędności?

Zaczynając zmiany nawyków na bardziej ekologiczne, wydawałam więcej pieniędzy. Wcale nie na gadżety, tylko na lokalne i droższe jedzenie. Z czasem zmiany objęły jednak prawie wszystkie obszary życia, przestałam marnować jedzenie, zaczęłam szukać rzeczy z drugiej ręki i ogólnie mniej konsumować.

Okazało się, że w pewnych miejscach dopłacam do wyborów ekologicznych, ale w innych mogę sporo oszczędzać. I wychodzę na plus.

Co mi w tym pomogło? Myślę, że przede wszystkim:

👉cel – chciałam mieć komfort finansowy, który pozwoli mi na większą wolność
👉 czas
👉 grupa bliskich, którzy mają podobne wartości i z którymi mogę wymieniać się prawie wszystkim: przedmiotami dla dzieci, przedmiotami dla dorosłych i tym, co niematerialne – wsparciem 🙏🏻

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu przy okazji życia less waste, to rozmawiałyśmy o tym w podcaście Alicji.

Alicja robi cudowną robotę – wyciąga na wierzch tabu, jakim ciągle są w Polsce pieniądze. Edukuje kobiety i zachęca, by tworzyły własne poduszki finansowe, a teraz jeszcze – pokazuje, jak bardzo oszczędne życie służy planecie, czyli nam wszystkim:

pocotoeko.pl