Debata „Jak rozmawiać o ekologii?” dla Fundacji Ekopotencjał

25 marca 2023 miałam przyjemność poprowadzić debatę pt. „Jak rozmawiać o ekologii?”. Debata odbyła się w ramach wydarzenia Rodzina z Ekopotencjałem Fundacji Ekopotencjał. Link do rozmowy poniżej.

Z osobami na tym zdjęciu łączy mnie przynajmniej jedna rzecz. Szukamy skutecznych sposobów na to, by klimat stał się wspólną sprawą jak największej liczby osób. A na pewno osób opiniotwórczych, decyzyjnych, które pociągną za sobą innych. To nie przypadek, że spotkaliśmy się na panelu pt. „Jak rozmawiać o ekologii?”

Perspektywę debaty mieliśmy szeroką: Były wiceprezydent Wrocławia (Adam Zawada), była polityczna Zielonych (Julia Rokicka), prezka NGO-sa z 10-letnim stażem (Danuta Łukasińska). Moje doświadczenie – prawie 9 lat w komunikacji korporacyjnej. Do tego wszyscy zaangażowani w aktywizm klimatyczny i wsparcie zmiany w biznesie.

Kilka myśli z rozmowy?

Jak zauważył Adam Zawada – nie ma jednej recepty na rozmowy o klimacie, bo temat dotyczy wielu różnych grup. Zrozumienie sytuacji ludzi, z którymi aktualnie rozmawiamy, to podstawa do tego, by chcieć im coś tłumaczyć i proponować rozwiązania.

Nie mogę się bardziej zgodzić!

Podobnie jak z tym, na co zwróciła uwagę Danuta Łukasińska. Zachęcając ludzi do działań ekologicznych warto poruszyć wyobraźnię. Zabrać ludzi w „podróż w czasie”, by sami zastanowili się, jakiej przyszłości chcą dla siebie i swoich dzieci za 50 lat, a jakiej na pewno nie.

Julia Rokicka podkreśliła na koniec rozmowy, że działania na rzecz klimatu – poza korzyściami adaptacyjnymi – dają nam też szansę na zdrowsze życie i lepsze, bardziej zintegrowane społeczności.

Nagranie jest dostępne na facebooku, zapraszam po więcej:

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=247263751072589

pocotoeko.pl