05 maj #9 Czy biomasa jest ekologicznym opałem? Michał Kolbusz, Pracowania na rzecz Wszystkich Istot
Lasy chronią klimat, zatrzymują wodę, chronią miliony istot, w tym nas… Posłuchaj rozmowy z ekspertem ds. biomasy leśnej ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Michałem Kolbuszem i zobacz, co w 10 minut Ty możesz zrobić dla ochrony lasów.
Napisz z nami do polityczek/ów z Parlamentu Europejskiego i powiedz im, by przyjrzeli się tematowi biomasy leśnej z troską o bioróżnorodność. By biomasa pierwotna przestała być uznawana za OZE.
Dlaczego obecnie biomasa leśna pierwotna jest uznawana przez UE za OZE? Jakie ma to konsekwencje? Co tracimy? W czym przemysł biomasy jest gorszy niż tartaki i przemysł papierniczy? Czy warto walczyć o każdy las, także ten który jest tylko przemysłową hodowlą desek?
Na koniec odcinka mój gość mówi o bardzo konkretnej rzeczy, którą można zrobić dla ochrony lasów – odezwać się do polityków i polityczek z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego. // adresy mailowe na dole tekstu //
Napisz do nich do 15 maja 2022! Pod odcinkiem szczegóły.
Jeśli wysłuchaliście rozmowy do końca, wiecie, że jest praca do zrobienia!
16 i 17 maja 2022 odbędzie się posiedzenie ENVI, czyli Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego.
Jak powiedział mi rozmówca, na tym posiedzeniu podejmowany będzie temat ustawy o OZE (RED).
Co można zrobić?
- Zajrzeć do:
- raportu Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii. https://pracownia.org.pl/co-robimy/lasy-do-spalenia
- LUB do listu otwartego naukowców, pisanego w sprawie wykorzystania biomasy leśnej jako źródła zastępującego paliwa kopalne (list z 2019): https://instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/uploads/2019/12/List-otwarty-naukowc%C3%B3w_ost_Bioenergia.pdf
- LUB do treści petycji w ww. sprawie (z 2021): https://instytutsprawobywatelskich.pl/aby-chronic-przyrode-i-klimat-nalezy-zmienic-traktowanie-bioenergii-w-unijnym-prawie/
- Do połowy maja 2022 wysłać maila do europosłów, europosłanek i powiedzieć o tym, że temat biomasy leśnej jest dla nas ważny i by pochylili się nad nim uważnie (można odesłać ich po analizy do ww.raportu, wykorzystać argumenty z ww. listu naukowców / petycji / wypowiedzi Michała Kolbusza w moim podcaście).
- główne rekomendacje z raportu LASY DO SPALENIA:
- Aby ograniczyć negatywny wpływ sektora bioenergetyki na klimat i różnorodność biologiczną należy na poziomie Unii Europejskiej
- Usunąć pierwotną biomasę leśną z listy źródeł energii kwalifikujących się do wsparcia publicznego w dyrektywie o promowaniu energii ze źródeł odnawialnych (RED).
- Zaprzestać zaliczania energii z pierwotnej biomasy leśnej (pozyskanej w lesie bezpośrednio na cele energetyczne) do celów dotyczących udziału OZE w całkowitej produkcji energii w ramach Dyrektywy o promowaniu energii ze źródeł odnawialnych (RED).
- Zaliczać do celów OZE jedynie energię wytworzoną z wtórnej biomasy drzewnej (odpady poprodukcyjne i pokonsumpcyjne) i tylko wtedy jeśli nie mogła być ona wykorzystana do wytworzenia trwałych produktów.
- Usunąć pierwotną biomasę leśną z listy źródeł energii kwalifikujących się do wsparcia publicznego w dyrektywie o promowaniu energii ze źródeł odnawialnych (RED).
- Aby ograniczyć negatywny wpływ sektora bioenergetyki na klimat i różnorodność biologiczną należy na poziomie Unii Europejskiej
- Mówiąc krótko – chodzi o to, by pierwotna biomasa (inna niż z odpadów) nie była finansowana jako zielone źródło energii.
Jeśli wahasz się, bo palisz drewnem, pelletem i nie wiesz, czy nie wpłynie to na ciebie indywidualnie to 2 rzeczy:
– kupuj pellet produkowany z odpadów
- główne rekomendacje z raportu LASY DO SPALENIA:
- LISTA AKTUALNYCH EUROPARLAMENTARZYSTÓW i EUROPARLAMENTARZYSTEK z ENVI:
jadwiga.wisniewska@europarl.europa.eu; grzegorz.tobiszowski@europarl.europa.eu;
roza.thun@europarl.europa.eu;
anna.zalewska@europarl.europa.eu;
joannamaria.kopcinska@europarl.europa.eu;
ewa.kopacz@europarl.europa.eu;
adam.jarubas@europarl.europa.eu;
marekpawel.balt@europarl.europa.eu;
bartosz.arlukowicz@europarl.europa.eu;
Więcej namiarów na stronie PE: https://www.europarl.europa.eu/committees/pl/envi/home/members/pdf
WAHASZ SIĘ?
Spotkałam się z 2 obawami przed pisaniem takich listów:
– Co jeśli mam piec na pellet?
Jak mówił Michał – kupuj pellet robiony z odpadów drzewnych (biomasy wtórnej)
– Czy oczekiwane zmiany w prawie nie wpłyną negatywnie na nas jako gospodarstwa palące drewnem…? W końcu spora część zużycia biomasy pierwotnej to domy?
Jak mówi Michał: Rynek paliw dla gospodarstw domowych rządzi się własnymi prawami. Zwykli obywatele nie otrzymują żadnych dotacji do drewna i biomasy leśnej którą palą w domach. Nie muszę również płacić za emisję CO2. Pod tym względem najważniejsze zmiany które proponujemy, czyli a) nie uznawanie biomasy leśnej pierwotnej za odnawialne źródło energii b) nie subsydiowanie biomasy leśnej pierwotnej nie powinno mieć wpływu na indywidualnego, odbiorce bo on i tak nie korzysta z przywilejów. Co do dostępności paliwa to może nawet go przybyć dla zwykłych ludzi ponieważ, dla zakładów energetycznych przestanie to być takie opłacane paliwa przez co uwolni się surowiec dla innych odbiorców. Możliwe, że drewno opałowe stanieje, bo dzisiaj po części trafia ono do energetyki, a nie do domów.
Dziękuję za Twoje zaangażowanie!