14 gru 9 faktów na temat marnowania jedzenia
Ile żywności marnujemy globalnie? Ile w UE? Ile w Polsce? Dlaczego marnowanie żywności jest to złe dla środowiska? Jaki ma to wymiar etyczny? Jakie działania systemowe są podejmowane, by przeciwdziałać marnowaniu żywności? Kilka zwięzłych faktów na ten temat zebrałam w jednym miejscu?
- Ile żywności marnujemy globalnie?
FAO szacuje, że na całym świecie marnujemy nawet 1/3 wyprodukowanej żywności. - Dlaczego marnowanie żywności jest złe? Jak marnowanie żywności wpływa na środowisko?
Marnowana żywność emituje CO2 i metan. IPCC podaje, że globalnie, żywność na składowiskach odpowiada za 8-10% emisji gazów cieplarnianych na świecie.
Zmarnowana żywność to zmarnowane zasoby wody i energii, wykorzystane do jej uprawy, przetworzenia, transportu, dystrybucji itd. To zubożona o składniki odżywcze gleba. To woda skażona nawozami stosowanymi do uprawy. To czyjaś zmarnowana praca. A na końcu, nasze zmarnowane pieniądze. - Jaki jest głód na świecie?
Jak podaje raport ONZ, FAO, IFAD,UNICEF,WFP, WHO „State of Food Security and Nutrition in the World” z 2019 roku, głód dotyka 690 mln ludzi na świecie. Najwięcej z nich mieszka w Azji i Afryce. Od 2014 roku liczba niedożywionych osób na świecie rośnie. - Jaki jest poziom niedożywienia w Polsce?
Wg GUS w Polsce 2 mln osób żyje w skrajnej biedzie. - Ile żywności marnuje UE? Kto marnuje żywność?
Dane Eurostatu podają, że średnio w UE marnuje się 173 kg rocznie na osobę.
Kto marnuje w UE?
Gospodarstwa domowe 53%
Przetwórnie 19%
Gastronomia 12%
Produkcja 11%
Sklepy 5% - Jaka jest skala marnowania żywności w Polsce? Kto marnuje żywność w Polsce?
Wg starych i uśrednionych danych Eurostatu w Polsce mówiło się o marnowaniu 9 mln ton żywności, co dawało ok. 237 kg rocznie na osobę.
W listopadzie 2020 roku został opublikowany raport z projektu PROM, pierwsza taka próba policzenia marnowania żywności lokalnie. Wynika z niego, że rocznie marnujemy w Polsce prawie 5 mln (dokładnie 4,84 mln) ton żywności.
Kto marnuje w Polsce wg PROM?
Gospodarstwa domowe 60%
Produkcja 15%
Przetwórstwo 15%
Handel 7 %
Transport 1%
Restauracje 1%
Jak zaznaczają autorzy badania: „Nie wszystkie sektory zostały objęte badaniami, a w ogniwach transportu, handlu i gastronomii wyniki mogą być niepełne ze względu na zbyt małą próbę badawczą i trudności z pozyskaniem wiarygodnych danych. Są to jednak pierwsze tego rodzaju badania przeprowadzone w Polsce, które wskazują kierunek działań, jakie powinny zostać podjęte w naszym kraju, aby w sposób efektywny przeciwdziałać marnowaniu i stratom żywności.”
- Jakie są działanie systemowe przeciwdziałając marnowaniu żywności? W skali globalnej…
ONZ w ramach celów zrównoważonego rozwoju wprowadził cel 12.3 „Do 2030 roku zmniejszyć o połowę globalną ilość marnowanej żywności per capita w sprzedaży detalicznej i konsumpcji, zmniejszyć straty żywnościowe w procesie produkcji i dystrybucji, w tym straty powstałe podczas zbiorów.”
- Co robi UE, by nie marnować tyle żywności?
W ramach Zielonego Ładu UE stworzyła strategię „Od pola do stołu”. Wśród jej celów znajdziemy:
Zmniejszenie o 50% odpadów żywnościowych na mieszkańca na poziomie detalicznym i konsumenckim do 2030 r.
Komisja zaproponuje prawnie wiążące cele w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności w całej UE do 2023 r. (EC)
- Co robimy w Polsce, by przeciwdziałać marnowaniu żywności?
W Polsce w 2019 weszła w życie Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Nakłada ona na duże (obecnie powyżej 400 m2, później obejmie to też powyżej 250 m2) sklepy i hurtownie obowiązek przekazywania niesprzedanych, ale dobrych produktów żywnościowych organizacjom charytatywnym. W przeciwnym razie będą płacić 10 gr za każdy zmarnowany kg. Co więcej ustawa wymaga od nich, by minimum raz w roku prowadzić kampanie informacyjno-edukacyjne nt. marnowania żywności. Z efektów działań sklepy i hurtowanie składać mają roczne sprawozdania.
Więcej na stronie Banków Żywności.
Jeśli zastanawiasz się, co możesz sam_a zrobić, by marnować mniej żywności, kilka pomysłów znajdziesz w tym wpisie.