#41 Czy to pocztówka z przyszłości? O życiu w USA i skutkach zmian klimatu Karolina Collier

Cześć! Po krótkiej przerwie zapraszam Was na odcinek, myśląc o którym, mam ciarki na plecach. Nagrywałam go kilka miesięcy temu, z myślą że będzie to taka swobodna „rozmowa z koleżanką”, a równocześnie trochę pocztówka z przyszłości dla nas, mieszkających w Polsce. Pocztówka, która pokazuje wpływ zmian klimatu na codzienne życie gdzieś tam, kawałek dalej od nas, bo w Stanach Zjednoczonych.

Mam ciarki dlatego, że jeszcze nie skończył się lipiec, a już mamy dane naukowe potwierdzające, że ten miesiąc był najgorętszym lipcem w historii pomiarów. W ostatnich dniach, kiedy w Polsce bardzo łaskawie temperatury były przyjemne i nawet deszczyk popadał, w Europie Zachodniej padały rekordy temperaturowe powyżej 40 stopni, a w Stanach, o których dziś będziemy mówić, w stolicy Arizony, Phoenix przez 21 dni z rzędu temperatura przekraczała 43,3 stopnie. Także… No ja mam ciarki i jestem przerażona piekłem, które już obserwujemy. Jeżeli jesteście osobami świadomymi zmian klimatu, to zakładam, że nie jesteście tym zdziwieni, wręcz przeciwnie.

Natomiast… Co w dzisiejszym odcinku? Pomyślałam, że opublikuję go w środku lata, ze względu na luźniejszą formę. To nie rozmowa naukowo-ekspercka, a bardziej swobodna rozmowa z koleżanką, ciekawą, wrażliwą osobą, baczną obserwatorką rzeczywistości. Moją gościnią jest Karolina Collier, dziewczyna z Podkarpacia, punkowa dusza, która od kilku lat mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, obecnie w Los Angeles. Zawodowo zajmuje się organizacją koncertów, festiwali muzycznych.

Rozmawiamy o tym, jakie symptomy i konsekwencje kryzysu klimatycznego dostrzega w USA i jak to wszystko wpływa na codzienne życie jej rodziny. Rozmawiamy też o tym, jak festiwale muzyczne czy ogólnie branża koncertowa reaguje na kwestie klimatyczne, jak sobie z tym radzi środowisko, które Karolina zna. Rozmawiamy też o tym, jakie moja gościni ma strategie na to, by żyć bardziej ekologicznie, zachęcać innych, inspirować sąsiadów i swoje otoczenie do wprowadzenia drobnych ekologicznych zmian w swoim życiu.

Karolina jest jedną z nas – osobą, której świadomość klimatyczna dosyć mocno namieszała w głowie, w uczuciach. Był to dla niej ciężki temat, musiała sobie z tym poradzić. Ale dzisiaj idzie do przodu. Robi tyle, ile może w tych obszarach, na które ma wpływ.

Taki to odcinek letni – nie za lekki, ale myślę też, że nie za ciężki, by puścić go sobie w trakcie urlopu. Zostawiam Was z Karoliną Collier, miłego słuchania!

Linki do treści, o jakich rozmawiamy:

Karolina Collier na Instagramie @myszka.stories https://www.instagram.com/myszka_stories/

pocotoeko.pl