27 lip #41 Czy to pocztówka z przyszłości? O życiu w USA i skutkach zmian klimatu Karolina Collier
Cześć! Po krótkiej przerwie zapraszam Was na odcinek, myśląc o którym, mam ciarki na plecach. Nagrywałam go kilka miesięcy temu, z myślą że będzie to taka swobodna „rozmowa z koleżanką”, a równocześnie trochę pocztówka z przyszłości dla nas, mieszkających w Polsce. Pocztówka, która pokazuje wpływ zmian klimatu na codzienne życie gdzieś tam, kawałek dalej od nas, bo w Stanach Zjednoczonych.
Mam ciarki dlatego, że jeszcze nie skończył się lipiec, a już mamy dane naukowe potwierdzające, że ten miesiąc był najgorętszym lipcem w historii pomiarów. W ostatnich dniach, kiedy w Polsce bardzo łaskawie temperatury były przyjemne i nawet deszczyk popadał, w Europie Zachodniej padały rekordy temperaturowe powyżej 40 stopni, a w Stanach, o których dziś będziemy mówić, w stolicy Arizony, Phoenix przez 21 dni z rzędu temperatura przekraczała 43,3 stopnie. Także… No ja mam ciarki i jestem przerażona piekłem, które już obserwujemy. Jeżeli jesteście osobami świadomymi zmian klimatu, to zakładam, że nie jesteście tym zdziwieni, wręcz przeciwnie.
Natomiast… Co w dzisiejszym odcinku? Pomyślałam, że opublikuję go w środku lata, ze względu na luźniejszą formę. To nie rozmowa naukowo-ekspercka, a bardziej swobodna rozmowa z koleżanką, ciekawą, wrażliwą osobą, baczną obserwatorką rzeczywistości. Moją gościnią jest Karolina Collier, dziewczyna z Podkarpacia, punkowa dusza, która od kilku lat mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, obecnie w Los Angeles. Zawodowo zajmuje się organizacją koncertów, festiwali muzycznych.
Rozmawiamy o tym, jakie symptomy i konsekwencje kryzysu klimatycznego dostrzega w USA i jak to wszystko wpływa na codzienne życie jej rodziny. Rozmawiamy też o tym, jak festiwale muzyczne czy ogólnie branża koncertowa reaguje na kwestie klimatyczne, jak sobie z tym radzi środowisko, które Karolina zna. Rozmawiamy też o tym, jakie moja gościni ma strategie na to, by żyć bardziej ekologicznie, zachęcać innych, inspirować sąsiadów i swoje otoczenie do wprowadzenia drobnych ekologicznych zmian w swoim życiu.
Karolina jest jedną z nas – osobą, której świadomość klimatyczna dosyć mocno namieszała w głowie, w uczuciach. Był to dla niej ciężki temat, musiała sobie z tym poradzić. Ale dzisiaj idzie do przodu. Robi tyle, ile może w tych obszarach, na które ma wpływ.
Taki to odcinek letni – nie za lekki, ale myślę też, że nie za ciężki, by puścić go sobie w trakcie urlopu. Zostawiam Was z Karoliną Collier, miłego słuchania!
Linki do treści, o jakich rozmawiamy:
- Aktywizm klimatyczny Billie Eilish – https://www.billboard.com/music/pop/billie-eilish-youth-environmental-activists-talk-climate-action-vogue-1235193922/
- Zrzeszenie Music Declares Emergency – grupa artystów i artystek, przedstawicieli i przedstawicielek branży muzycznej, która łączy siły, żeby zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny i wypracować wspólne rekomendacje i sposoby działania, które doprowadzą do trwałych zmian.
- Artykuł w Los Angeles times na temat zużycia wody przez Kim Kardashian: https://www.latimes.com/california/story/2022-08-22/kim-kardashian-kevin-hart-california-drought-water-waste
- Bernie Sanders, książka It’s OK To Be Angry About Capitalism https://www.taniaksiazka.pl/it-s-ok-to-be-angry-about-capitalism-bernie-sanders-p-1802561.html
- Ile osób potrzeba, by wprowadzić zmiany społeczne? Za ”Why Civil Resistance Works” Erika Chenoweth, Maria Stephan „Z analizy ruchów społecznych w ciągu ostatniego stulecia wynika, że sukcesem kończą się ruchy nie stosujące przemocy, a receptą na zwycięstwo jest przekonanie do swoich racji i zachęcenie do pokojowego wyjścia na ulice 3,5% społeczeństwa.” Co jest potrzebne, by uzyskać społeczne poparcie dla pożądanej zmiany? „3,5% poparcia wystarczające do odsunięcia władzy, nie wystarczy do zbudowania nowego ładu. Żeby nastąpiła zmiana społeczna trzeba do niej przekonać co najmniej 10-30% społeczeństwa” – wynika z badań Damona Centoli autora„How Behaviour Spread” (za Edwin Bendyk, „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata”, wyd. Polityka)
Karolina Collier na Instagramie @myszka.stories https://www.instagram.com/myszka_stories/