#30 Nie zrobimy persony Planety Ziemi. Katarzyna Drożdżal i Paweł Nowy Nowak o projektowaniu dla lepszego świata

Jak pogodzić ochronę przyrody i projektowanie, które jest mocno związane z ideą postępu? Czy wady modelu rynkowego, opartego o konkurencyjność, można obrócić o 180° i zrobić z nich coś dobrego? Dlaczego technologia oddziela nas od myślenia o przyszłości w długiej perspektywie?

Zapraszam do posłuchania rozmowy z Katarzyną Drożdżal (psycholożką i badaczką związaną z branżą technologii cyfrowych) i Pawłem Nowakiem (projektantem systemów i usług cyfrowych) o roli projektantów i projektantek w dzisiejszym świecie. Będzie m.in. o odpowiedzialności, trwałości zmian w nas samych, ale też o chacie GPT i o tym, czego ja i moi goście nie wiemy.

Katarzyna i Paweł są organizatorami międzynarodowej konferencji World Usability Day Silesia, która od 13 lat inicjuje rozmowy o tym, co ważne w branży szeroko pojętego projektowania. W rozmowie znajdziecie krótkie podsumowanie ostatniej edycji.

Notatki do odcinka:

  1. Strona konferencji WUD Silesia: https://wudsilesia.pl/
  2. Strona firmy badawczej Kasi (Selkie): https://selkie.study/
  3. Strona firmy i blog Pawła (NOWY) : https://nowy.me/
  4. Link do książki wspomnianej przez Pawła „Ekonomia Obwarzanka” Kate Raworth (polecam!): https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
  5. Link do badań „Barometr Zaufania” Edelmana, o którym wspominam: https://www.edelman.com/trust/2022-trust-barometer/special-report-trust-climate
pocotoeko.pl