#14 Jak to możliwe, że świat wysycha a my wodą pitną spłukujemy toalety? Paulina Kopeć

Dzisiaj porozmawiamy o wodzie z perspektywy, o której często się nie słyszy, czyli firm wodno-kanalizacyjnych. Czy branża wod-kan jest świadoma zmian klimatu? Co robi, by przystosować się do coraz częstszych suszy, przeplatanych z powodziami? W jaką infrastrukturę zarządzania wodą inwestują wod-kany i miasta? Co mieszkańcy mogą zrobić, by woda krążyła w drugim i trzecim obiegu? Jakie luki w prawie utrudniają dobre gospodarowanie wodą? O tym rozmawiam z mgr inż. Pauliną Kopeć, ekspertką ds. technicznych, inż. środowiska z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Cytaty:

„Dużo przedsiębiorstw wod-kan szykuje teraz dla swoich mieszkańców katalogi zielono-niebieskiej infrastruktury. Tam mają wypisane wszystko krok po kroku: jak oszczędzać wodę, gdzie wykorzystywać deszczówkę, co to jest woda szara. Ale nie chodzi o to, żeby ludziom wpajać, że mają oszczędzać wodę, tylko uświadomić ich, że woda to wcale nie jest surowiec odnawialny. Woda to surowiec, który się kończy. My musimy zauważyć problem. Że jest problem. Że woda jest surowcem wyczerpalnym, a mym musimy zrobić wszystko – teraz – żeby tę wodę oszczędzić, zretencjonować, żeby znać jej wartość.”

Paulina Kopeć, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

„Trzeba uświadomić Polaków o jednym. Parametry wody pitnej są w Polsce na bardzo wysokim poziomie, jednym z wyższych w Europie, w wielu miastach taką wodę można pić prosto z kranu. I my taką wodą spłukujemy toalety. Jest taki niedobór wód na świecie a w Polsce wodą pitną spłukuje się toalety.”

Paulina Kopeć, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

Katalog zielono-niebieskiej infrastruktury z Wod-kan w Bydgoszczy do pobrania tutaj: https://mwik.bydgoszcz.pl/wp-content/uploads/2021/05/Katalog-zielono-niebieskiej-infrastruktury-small-print-version.pdf

pocotoeko.pl