Zostałam licencjonowaną trenerką warsztatów Mozaika Bioróżnorodności

Jak działa ekosystem? Co się stanie, kiedy zabraknie jednego z jego elementów? Co jest głównym powodem utraty bogactwa życia na Ziemi i jak temu przeciwdziałać? Z radością mogę podzielić się informacją, że zostałam moderatorką warsztatów Mozaika bioróżnorodności (bliźniaczej siostry Mozaiki Klimatycznej).

Brałam udział w szkoleniu trenerskim jako członkini Rady ds. wrażania edukacji klimatyczno-środowiskowej w woj. śląskim. Razem z kolegami i koleżankami z Rady spędziliśmy dzień pełen rozmów o bioróżnorodności i edukacji w ogóle. Bogaci w nowe kompetencje, idziemy z tą wiedzą dalej, do szkół i nie tylko. Dziękujemy za szkolenie Katarzynie Udryckiej.

Co to za warsztaty Mozaika Bioróżnorodności?

Mozaika Bioróżnorodności to 3-godzinne szkolenie, którego uczestnicy nabywają wiedzę w pigułce na temat szeroko rozumianej przyrody, jej wpływie na naszą działalność, mechanizmach jej destrukcji i możliwych rozwiązaniach problemu. Wszystkie informacje pochodzą z raportów Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES), która jest najwyższym autorytetem naukowym w tej dziedzinie na świecie.

Przebieg warsztatów Mozaika Bioróżnorodności:

1. Podstawy – zrozumienie ekosystemów (20 min)

Na początku warsztatów uczestnicy, podzieleni na 5-7 osobowe grupy, będą mieli okazję odtworzyć wybrany ekosystem i przeanalizować wpływ ingerencji człowieka na jego równowagę. To praktyczne doświadczenie pozwoli lepiej zrozumieć delikatne powiązania w przyrodzie i konsekwencje ich naruszenia.

2. Układanie kart Mozaiki (60-80 min)

Następnie uczestnicy zapoznają się z zestawem 39 kart, podzielonych na 5 grup tematycznych. Ich zadaniem będzie odkrycie powiązań między elementami ekosystemu, co pozwoli im lepiej zrozumieć istotę różnorodności biologicznej – co ją wspiera, a co prowadzi do jej degradacji.

3. Zmień Mozaikę w dzieło sztuki (20 min)

Po zakończeniu pracy nad układaniem kart, grupy udekorują swoje projekty i nadadzą im tytuły. Następnie zaprezentują swoje dzieła pozostałym uczestnikom, dzieląc się wnioskami i spostrzeżeniami.

4. Omówienie i dyskusja o działaniu na rzecz ochrony bioróżnorodności (60-80 min)

Na zakończenie warsztatów wspólnie omówimy zdobyte doświadczenia i refleksje. Celem tej części będzie opracowanie planu działań, które mogą pomóc powstrzymać utratę różnorodności biologicznej. Dyskusja zostanie dostosowana do celów i potrzeb konkretnej grupy warsztatowej.

Strona autorów procesu: https://www.fresquedelabiodiversite.org/en.html

„Globalne tempo wymierania gatunków jest już co najmniej dziesiątki do setek razy wyższe niż średnie tempo w ciągu ostatnich 10 milionów lat i przyspiesza” (IPBES, 2019).

Jeśli jesteście zainteresowani udziałem w tych warsztatach zapraszam do kontaktu!


pocotoeko.pl