Aby działać i szukać rozwiązań, najpierw musimy zrozumieć problem. Mozaika Klimatyczna to przetestowane przez 2 miliony osób na świecie narzędzie do zapewnienia wysokiej jakości edukacji klimatycznej. Warsztaty oparte na naukowej wiedzy, na bazie raportów IPCC, pozwalają każdej osobie, bez względu na poziom wiedzy, zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe współczesnej zmiany klimatu. Są okazją do wyrównania wiedzy w zespole, rozwiania mitów, które krążą wokół zmiany klimatu i osadzenia w kontekście klimatycznym siebie i swojej firmy. Warsztaty można łatwo skalować w ramach organizacji lub społeczności.
Warsztaty to praca grupowa „przy stole” – przy stole może pracować do 8 osób. Jedna trenerka może prowadzić równocześnie 2 stoły, a więc maksymalna liczba osób uczestniczących w warsztatach to jednorazowo 16 osób.
Warsztaty trwają min. 3 godziny, wliczając 15-minutową przerwę. W przypadku dłużej przerwy np. obiadowej czas jest stosownie wydłużany.
Mozaika Klimatyczna składa się z 3 etapów:
NAUKOWA PODSTAWA:
Mozaika Klimatyczna to warsztaty dotyczące współczesnej zmiany klimatu, które przedstawiają esencję naukowej wiedzy na ten temat w zaledwie 3 godziny.
Zostały opracowane przez francuskie Stowarzyszenie The Climate Fresk i skupiają się na przyczynach, mechanizmach, skutkach i wzajemnych powiązaniach zmian klimatu. Warsztaty opierają się na raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i regularnie są aktualizowane wraz z wydaniem nowych części tych raportów.
INTERAKTYWNA FORMA:
Forma warsztatów jest interaktywna, oparta na pracy grupowej – nie jest to zwykły wykład! Uczestnicy i uczestniczki pracują w kilkuosobowych grupach, układając mozaikę z 42 kart na stołach. Zaczynają od kilku kart, z czasem rozbudowując obraz o kolejne i szukając nowych połączeń. W tym czasie wymieniają się opiniami i wiedzą, a osoba prowadząca warsztat koryguje błędne interpretacje, zachęca do zabierania głosu wszystkich członków grupy i pogłębia rozumienie poszczególnych elementów mozaiki.
DOPASOWANA DO POTRZEB DYSKUSJA O ROZWIĄZANIACH:
Na koniec warsztatów uczestnicy omawiają obraz, który się wyłonił. I całą grupą rozmawiamy o możliwych i najważniejszych rozwiązaniach, by poradzić sobie z zagrożeniami, jakie niesie zmiana klimatu.
Efektem warsztatów jest wspólne zrozumienie problemu oraz lista pomysłów na działania, które mogą podjąć uczestnicy. Dyskusję o rozwiązaniach – można przekierować na możliwe rozwiązania w ramach organizacji.
Warsztaty, mogą zostać wzbogacone o krótkie wprowadzenie w temat np. śladu węglowego, rozwiązań adaptacyjnych i / lub innych wybranych kwestii, które mogą pomóc Klientowi w dalszych działaniach strategicznych.
W przypadku warsztatów „na 2 stoły” dyskusja jest prowadzona wspólnie.
ŁATWE SKALOWANIE
W przypadku potrzeby jednorazowego przeszkolenia większej liczby uczestników (większej niż 16 osób), proszę o informację. Współpracuję z doświadczonymi, certyfikowanymi trenerkami Mozaiki, co pozwala na równoczesne przeszkolenie nawet 100 osób.
Każde warsztaty Mozaiki Klimatycznej są inne. Wpływa na to po pierwsze grupa, która pracuje na warsztatach i skład osób o różnorodnej wiedzy, doświadczeniu i przekonaniach dotyczących zmiany klimatu. Ale też wpływa na to osoba trenera / trenerki. Każda osoba certyfikowana do prowadzania Mozaiki jest przeszkolona z procesu i posiada dostęp do wiedzy na tematy poruszane podczas pracy z grupą. Indywidualnie – każdy z nas trenerów i trenerek, wnosi jednak unikalną wartość – swoją energię, pogłębioną wiedzę na poszczególne obszary i wprawę trenerską w pracy z grupą.
Wybierając współpracę z Po co to eko, wybierasz trenerkę doświadczoną w prowadzeniu warsztatów (ponad 220 osób przeszkolonych z Mozaiki) z pogłębioną wiedzą dotyczącą wielu wątków związanych z klimatem i środowiskiem (za sprawą m.in. ponad 100 rozmów z ekspertami z podcastach), ekspertkę ds. komunikacji z wiedzą na temat jak angażować wokół kwestii klimatycznych, na temat dezinformacji i tego jak rozmawiać o klimacie z osobami sceptycznymi i jak pracować z takimi członkami grupy warsztatowej. Więcej o doświadczeniu w zakładce: o mnie.
Do prowadzenia warsztatów potrzebny jest duży stół o wymiarach około 2 x 3 metry. W przypadku pracy z dwiema lub więcej grupami, konieczne jest użycie dodatkowych stołów. Flipchart jest przydatny, ale nie obowiązkowy. Pozostałe materiały zostaną zapewnione przez prowadzącego warsztaty.
Miejsce prowadzenia warsztatów wybiera Klient. Zapewnienie sali szkoleniowej leży po stronie Klienta.
Dowiedz się więcej o metodzie u źródła: strona stowarzyszenia Climate Fresk.
….
[POZNAJ RÓWNIEŻ POZOSTAŁĄ CZĘŚĆ OFERTY EDUKACJI KLIMATYCZNEJ]