Cześć! Jestem Marta i wierzę, że klimat może stać się naszą wspólną sprawą.

Może stać się wspólnym, choć realizowanym na różne sposoby, celem. Blisko mi do podejścia, by działać na miarę swoich możliwości. Nie więcej, by się nie wypalić, ale też nie mniej!

Rozdzielam zakresy wpływu jednostek i organizacji.

– We własnych domach możemy być „less waste”, robić „małe kroki”. Dzięki nim czuć się lepiej, dawać przykład, żyć zdrowiej itd.
– W miejscach pracy nasz wpływ może mieć zupełnie inną skalę – adekwatną do możliwości danego biznesu.

Sama przeszłam przez taką drogę. Zaczynając od zmian we własnym domu, w pewnym momencie doszłam do granic „eko życia”, których nie potrafiłam lub nie chciałam przekraczać. Zaczęłam więc szukać innego pola wpływu – myśleć o tym, jakie kompetencje zawodowe mogę wykorzystać dla klimatu. Tak zmieniłam miejsce pracy wewnątrz firmy na zespół, który działa dla dostawców wody i energii, zaczęłam budować wiedzę i edukować innych nagrywając podkasty, wspierałam w strategicznej komunikacji inicjatywy proklimatyczne, zaczęłam prowadzić szkolenia tam, gdzie potrzebne jest budowanie zaangażowania dla klimatu. I… zobaczymy, dokąd mnie ta droga zaprowadzi 🙂

Spędziłam kilka lat w organizacji znanej w wyjątkowej kultury organizacyjnej. Pracując z wartościami korporacyjnymi, przekonałam się, że mogą być one czymś więcej niż plakatem na ścianie. Wierzę, że z wartościami klimatycznymi może być podobnie! Mogą być elementem realnej zmiany.

Wszystko wskazuje też na to, że czas małych kroków i „symbolicznych eko-działań” w biznesie mija. Z jednej strony świadomość społeczna greenwashingu jest coraz większa, z drugiej UE dąży do tego, by stosowanie tylko marketingowej „ekologii” nie było już możliwe. Badania pokazują też, że kandydaci, pracownicy i otoczenie oczekuje od biznesu ambitnych kroków i odpowiedzialności. To jest czas na ambitne, zaangażowane wdrażanie zmian.

Podzielamy podobne wartości? Zobacz, co już dziś możemy zrobić razem!

pocotoeko.pl