Po co to eko?

 • #13 Strategiczna nadzieja. Joanna Erbel o książce „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze?”

  „Ta książka jest terapeutyczna – nie obraź się” miał powiedzieć prof. Rafał Matyja recenzując dla Joanny Erbel „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze?”. Brzmi ciekawie? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z autorką.

  W odcinku Joanna Erbel opowiada o wątkach poruszanych w swojej ostatniej książce, m.in. mówi o sąsiedzkiej solidarności, odporności miast, mirabelkach jako wysokim standardzie, a nawet przeprowadzkach z Warszawy do Radomia.

  Książka i rozmowa z Joanną Erbel to łagodne przypomnienie o tym, że rzeczy „się dzieją” i że „przyszłość już tu jest”. Także jej dobre przejawy.

  Fragment wypowiedzi rozmówczyni – Joanna Erbel o nadziei:

  Skąd biorę nadzieję? Wydaje mi się, że to jest strategiczny optymizm, ponieważ rzeczywistość wokół nas jest (można powiedzieć) nie zawsze przyjemna. Co chwilę wchodzimy w jakiś kryzys, wiele z nich to kryzysy globalne, część z nich się na nas odbija. Mam wrażenie, że jedynym sposobem, żeby spośród wszystkich możliwych wizji przyszłości, znaleźć się za kilka lat w tym świecie, który jest troszkę lepszy niż dystopijne wizje, jest go sobie wyobrażać i wzmacniać przesłanki pozytywnych zmian, takie „jaskółki dobrej zmiany”. Mam takie wyobrażenie o rzeczywistości, że mamy wokół siebie sumę rożnych potencjalnych scenariuszy, zarówno tych negatywnych jak pozytywnych – tak naprawdę przyszłość nie jest przedefiniowana. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z rzeczywistością społeczną, która jest konstruktem…

  Więcej o projekcie wspomnianym przez Joannę: https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/799bg

Posłuchaj wcześniejszych odcinków >>>>

  Zapisz się do newslettera!


  Zgoda RODO: (wymagane)

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez "PO CO TO EKO" zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz polityką prywatności i wykorzystywanie tych danych zgodnie z ww. ustawą - to jest otrzymywania zamówionego newslettera. A także wyrażam zgodę na otrzymanie informacji droga elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

  Wszystkie wyrażone zgody mogą być cofnięte w każdym momencie. Dane są dostępne dla ich właścicieli do wglądu i poprawy. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności by wiedzieć więcej.

  Ostatnie wpisy na blogu

  Przeczytaj więcej >>>>

  Po co to eko?