Podcast 05: O oszczędzaniu, wydawaniu i ograniczonych zasobach planety. Alicja Zalewska-Choma

W tym odcinku moją gościnią jest Alicja Zalewska-Choma, która od 6 lat edukuje (przede wszystkim) kobiety w zakresie zarządzania budżetem i ogólnie finansów. Robi to także z pobudek ekologicznych, co jest niezwykle bliskie mi i myślę, że będzie także dla was, czytelniczek i czytelników tego bloga. Z Alicją o oszczędzaniu rozmawiamy dopiero pod koniec odcinka, wcześniej raczej o drugim biegunie – konsumpcji, wydawaniu, stylu życia. Zapraszam serdecznie do wysłuchania, a poniżej zostawiam linki do miejsc, które Alicja prowadzi w sieci 🙂

Continue reading „Podcast 05: O oszczędzaniu, wydawaniu i ograniczonych zasobach planety. Alicja Zalewska-Choma”

Podcast 04: Być eko rodzicem, czyli co?

Oj, czego to ja nie myślałam o byciu ekomamą? Droga do tego, co myślę dziś, wiodła przez zawstydzanie się, demonizowanie pierwszego roku życia dziecka, presję na dziecięce zero waste i tym podobne zakręty. Z czasem podejście się zmieniało, zapewne ze względu na wiek dzieci, ale też większą wiedzę o tym, czym są zmiany klimatu i jaki jest naprawdę nasz jednostkowy wpływ.

Na tu i teraz myślę, że być ekorodzicem to być po prostu najlepszym rodzicem, jakim potrafię. Nie potrzebuję dodawać przedrostka “eko”, by dobrze się czuć.

Staram się żyć tym, co uważam za ważne, a korzystając z uprzywilejowania, dokładać się do presji na zmiany systemowe. Mogę coś ograniczać – ograniczam, nie mogę – to nie. Perfekcja zero waste kosztem czasu dla dzieci? Wolę czas.

Dzieci rodzą się mądre, dobre i wrażliwe. Chcę tego nie zepsuć. Ani tego, jak mi ufają i jak ufają samym sobie. To ważne tak po prostu, a przy okazji w kontekście klimatu i środowiska, bo pewnie będzie mieć wpływ na ich styl życia, gdy dorosną.

Może to mało, może nie. O tym mówię w świeżym odcinku podcastu, zapraszam!

Continue reading „Podcast 04: Być eko rodzicem, czyli co?”

Podcast 03: Sylwia Włodarska. O empatycznej komunikacji w eko życiu

Czekałam na ten moment i oto jest. Od dawna chciałam poruszyć tutaj temat empatycznej komunikacji w kontekście „eko” życia. Forma podcastu i możliwość rozmowy z ekspertką, umożliwiła to. W 3. odcinku podcastu moją gościnią jest Sylwia Włodarska, trenerka empatycznej komunikacji, mediatorka w nurcie Porozumienie Bez Przemocy. Sylwia rozkłada na czynniki pierwsze radosne przykłady z mojego życia (wzięte) i pokazuje, jak rozmawiać z bliskimi o eko zmianach, by być usłyszanym. Zapraszam do posłuchania odcinka i na bloga mojej gościni paniswojegoszczescia.pl

Podcast 02: Jak kupować ubrania z drugiego obiegu?

Wiesz od ilu lat kupuję w lumpeksach? Ponad 20! Przechodziłam przez różne etapy, także te mniej fajne, jak kupowanie za dużo… Dziś kupuję z drugiej ręki tylko to, czego naprawdę potrzebuję. A czasem nie kupuję, po prostu się wymieniam, dostaję ubrania. Drugi obieg niejedno ma imię 🙂 Jeśli już wiesz o tym, jak dewastacyjny wpływ ma branża modowa na środowisko, na klimat i chcesz budować „używaną” szafę, ale nie potrafisz zacząć, masz opory albo nie wychodzi ci kupowanie w stacjonarnych second handach – to jest odcinek dla Ciebie! Dzielę się 7 wskazówkami, które mogą być pomocne na start. Powodzenia!

Nagrywam podcast! Pierwszy odcinek „Jak radzić sobie z lękiem klimatycznym?”

Pisałam tutaj kiedyś o wskazaniach psycholożek nt. radzenia sobie z lękiem klimatycznym (odsyłam:). Tym razem, w podcaście rozszerzam temat, opierając się na wskazaniach radzenia sobie z długotrwałym stresem, opracowanych przez Australijskie Towarzystwo Psychologiczne. Materiał powstał na podstawie rozdziału dr Magdaleny Budziszewskiej w podręczniku ABC Klimatyczne, wydanego przez Uniwersytet Warszawski.

Continue reading „Nagrywam podcast! Pierwszy odcinek „Jak radzić sobie z lękiem klimatycznym?””

Jak prać i pielęgnować wełniane ubrania?

Jeśli czytasz tego bloga, pewnie trochę nas łączy i tak jak ja sprawdzasz metki ubrań przed zakupem. I ja dziś właśnie o metkach… Przy wiosennych porządkach zwróciłam uwagę na to, że większość wełnianych i kaszmirowych swetrów, jakie upolowałam w lokalnym lumpeksie, pokazuje rozmiar XL, L… a noszę S/M.

Co się stało? Wygląda na to, że ktoś miał pecha przy praniu, płukaniu, suszeniu, może prasowaniu, ajć. Ubrania skurczyły się i wpadły w drugi obieg. Poza tym że osobiście z takiej wpadki korzystam, mogąc kupić sweter za 30 zamiast 300 zł, to nie życzę takiej historii nikomu. W tym wpisie podpowiadam, jak prać, suszyć, prasować i odplamiać wełnę i kaszmir (w skrócie mówię dalej tylko wełna), by ubrania służyły nam jak najdłużej.

Continue reading „Jak prać i pielęgnować wełniane ubrania?”
Po co to eko?