Podcast 07: Święta z rodziną. Jak nie pogłębiać podziałów?

W tym przedświątecznym odcinku rozwijam krótki wpis z poprzedniego roku o tym, jak rozmawiać z bliskimi w czasie Świąt – w sytuacji niezbyt zbieżnych wartości. Mówię nie tyle o samej komunikacji, ale o tym co sama poukładałam sobie w głowie i co pomaga mi podchodzić do różnic z większym luzem, zarazem empatią. Zapraszam.

PS. W podcaście nawiązuję do tego filmu [Drżące trąby, Natalia Brożyńska]:

Flight shaming. Dlaczego, czy warto? Jak nie samolot, to co?

Do zgłębienia tego tematu usiadłam latem. Czas wakacji to dla części osób czas wątpliwości – lecieć, czy nie? A jeśli tak, to chwalić się tym publicznie, czy nie? W końcu latanie doczekało się ruchu „anty” i ma w pewnych kręgach coraz gorszy PR. Lotnictwo i jego wpływ na klimat / środowisko okazało się na tyle wciągające, że zbierałam materiały przez 3 miesiące, przekopałam się przez dziesiątki artykułów i danych. Wnioski … nie są oczywiste. Ostatecznie decyzja, latać, czy nie, należy do ciebie, ale może dane, do których dotarłam i moje przemyślenia, pomogą ci ugruntować sobie wiedzę na ten temat. Zobacz.

Continue reading „Flight shaming. Dlaczego, czy warto? Jak nie samolot, to co?”

Podcast 05: O oszczędzaniu, wydawaniu i ograniczonych zasobach planety. Alicja Zalewska-Choma

W tym odcinku moją gościnią jest Alicja Zalewska-Choma, która od 6 lat edukuje (przede wszystkim) kobiety w zakresie zarządzania budżetem i ogólnie finansów. Robi to także z pobudek ekologicznych, co jest niezwykle bliskie mi i myślę, że będzie także dla was, czytelniczek i czytelników tego bloga. Z Alicją o oszczędzaniu rozmawiamy dopiero pod koniec odcinka, wcześniej raczej o drugim biegunie – konsumpcji, wydawaniu, stylu życia. Zapraszam serdecznie do wysłuchania, a poniżej zostawiam linki do miejsc, które Alicja prowadzi w sieci 🙂

Continue reading „Podcast 05: O oszczędzaniu, wydawaniu i ograniczonych zasobach planety. Alicja Zalewska-Choma”

Podcast 04: Być eko rodzicem, czyli co?

Oj, czego to ja nie myślałam o byciu ekomamą? Droga do tego, co myślę dziś, wiodła przez zawstydzanie się, demonizowanie pierwszego roku życia dziecka, presję na dziecięce zero waste i tym podobne zakręty. Z czasem podejście się zmieniało, zapewne ze względu na wiek dzieci, ale też większą wiedzę o tym, czym są zmiany klimatu i jaki jest naprawdę nasz jednostkowy wpływ.

Na tu i teraz myślę, że być ekorodzicem to być po prostu najlepszym rodzicem, jakim potrafię. Nie potrzebuję dodawać przedrostka “eko”, by dobrze się czuć.

Staram się żyć tym, co uważam za ważne, a korzystając z uprzywilejowania, dokładać się do presji na zmiany systemowe. Mogę coś ograniczać – ograniczam, nie mogę – to nie. Perfekcja zero waste kosztem czasu dla dzieci? Wolę czas.

Dzieci rodzą się mądre, dobre i wrażliwe. Chcę tego nie zepsuć. Ani tego, jak mi ufają i jak ufają samym sobie. To ważne tak po prostu, a przy okazji w kontekście klimatu i środowiska, bo pewnie będzie mieć wpływ na ich styl życia, gdy dorosną.

Może to mało, może nie. O tym mówię w świeżym odcinku podcastu, zapraszam!

Continue reading „Podcast 04: Być eko rodzicem, czyli co?”

Podcast 03: Sylwia Włodarska. O empatycznej komunikacji w eko życiu

Czekałam na ten moment i oto jest. Od dawna chciałam poruszyć tutaj temat empatycznej komunikacji w kontekście „eko” życia. Forma podcastu i możliwość rozmowy z ekspertką, umożliwiła to. W 3. odcinku podcastu moją gościnią jest Sylwia Włodarska, trenerka empatycznej komunikacji, mediatorka w nurcie Porozumienie Bez Przemocy. Sylwia rozkłada na czynniki pierwsze radosne przykłady z mojego życia (wzięte) i pokazuje, jak rozmawiać z bliskimi o eko zmianach, by być usłyszanym. Zapraszam do posłuchania odcinka i na bloga mojej gościni paniswojegoszczescia.pl

Po co to eko?