Warsztaty IPCC, Mozaika Klimatyczna

Co to jest Mozaika Klimatyczna? To warsztat o zmianach klimatu, który przedstawia esencję raportów IPCC w formie przystępnej i angażującej gry.

Warsztat jest adaptacją pomysłu francuskiego eksperta w dziedzinie zmian klimatu, Cédrica Ringenbacha. Prowadzę go jako licencjonowana animatorka przeszkolona przez trenerkę Climate Fresk.

Gra-warsztat jest:

NAUKOWA

Fakty w warsztacie Mozaika Klimatyczna pochodzą z najbardziej szanowanych publikacji naukowych: raportów IPCC. Są to te same raporty, które stanowią podstawę podejmowania globalnych decyzji politycznych i gospodarczych na najwyższym szczeblu. Warsztat jest neutralny i obiektywny oraz przedstawia wyłącznie ustalone fakty naukowe.

ANGAŻUJĄCA

Warsztat aktywuje zbiorową inteligencję grupy, co umożliwiają uczestnikom przejęcie odpowiedzialności za temat. Metodologia Climate Fresk nie obejmuje eksperta przedstawiającego informacje grupie; zamiast tego wymaga, aby wszyscy uczestnicy odgrywali aktywną rolę w budowaniu „mozaiki”, czyli sieci powiązań, stając się uczestnikami uczącymi się. Gdy uczestnicy łączą przyczyny i skutki zmian klimatycznych, są w stanie cofnąć się o krok i zrozumieć systemowy charakter wyzwań.

EFEKTYWNA

Dzięki wspólnemu zrozumieniu działających mechanizmów warsztat umożliwia zarówno osobom fizycznym, jak i organizacjom prowadzenie otwartej i pozytywnej rozmowy na temat rozwiązań klimatycznych. Uczestnicy opuszczają warsztaty po utworzeniu silnej więzi między sobą i są dobrze przygotowani do wdrożenia działań klimatycznych, które zidentyfikowali.

Już milion przeszkolonych na świecie!

Mozaika Klimatyczna to popularny i rekomendowany przez klimatologów warsztat, który od 2018 roku przyciągnął ponad milion uczestników na całym świecie. Wśród nich byli uczestnicy światowych konferencji klimatycznych COP24 w Katowicach, COP25 w Madrycie i COP26 w Glasgow.

Co więcej, w 2022 roku Mozaika Klimatyczna weszła w skład obowiązkowego programu szkoleń na temat zmian klimatu dla wysokich urzędników państwowych we Francji.

Dla kogo JEST mozaika klimatyczna?

Warsztaty są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, bez względu na poziom wiedzy na temat klimatu.

To skuteczne narzędzie dla szkół, organizacji i firm, które chcą zwiększyć wiedzę na temat zmian klimatu i zmotywować uczestników do działań.

Ile trwa warsztat mozaika klimatyczna?

Mozaika klimatyczna przeznaczona jest dla grupy około 6-8 osób (praca na jednym stole). W przypadku pracy na dwa stoły – do 16-stu.

Warsztat trwa 3 godziny.

Szkolenie ma formę gry i składa się z kilku etapów:

– naukowego (układanie kart, które trwa 1,5 godziny)
– kreatywnego i refleksyjnego
– rozmowy nad rozwiązaniami (nie – ogólnymi – „jak uratować świat?”, ale takimi, które są w obszarze sprawstwa osób uczestniczących w warsztatach).

Warsztaty prowadzone w bardzo ludzki i przyjazny sposób. Od razu widać było, że na linii prowadzący-grupa jest chemia i pełne zrozumienie. Moderowanie było moim zdaniem takie jak być powinno, czyli grupa idzie sama ale jak potrzebuje pomocy czy wyjaśnienia to zawsze je dostaje. Poziom merytoryczny na wysokim poziomie.

Michał, uczestnik warsztatów w Katowicach
Warsztaty Mozaika klimatyczna – zapraszam do współpracy

Jeśli chcesz zorganizować warsztaty w swojej organizacji lub na wydarzeniu, skontaktuj się ze mną.

Od 2022 roku jestem certyfikowaną animatorką Mozaiki Klimatycznej. Zapraszam na szkolenia stacjonarnie – na Śląsku i nie tylko.

To coś dla Ciebie lub kogoś, kto znasz? Odezwij się!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

pocotoeko.pl